Skip to main content

Kõige levinum menstruatsiooni ärajäämise põhjus on rasedus, kuid on ka teisi meditsiinilisi ja elustiiliga seotud tegureid, mis võivad sinu menstruaaltsüklit mõjutada. Kui sa ei ole rase on äärmuslik kaalulangus, hormonaalsed häired ja menopaus ühed levinumaid põhjused päevade ärajäämiseks. Loe lähemalt selle kohta, kuidas teada, kas võid olla rase, siit.

Menstruatsioon võib puududa ühe-kahe kuu jooksul või tekkida amenorröa, mis tähendab, et menstruatsiooni ei esine kolm või enam kuud järjest. Selles blogipostituses käsitleme 10 levinumat põhjust, miks sinu menstruatsioon võib hilineda.

menstruatsioon hilineb

Mis on “hiljaks jäänud” päevad?

Menstruatsiooni puudumist nimetatakse amenorröaks. Seisundit, kus naisel varem toimusid menstruatsioonid, kuid hiljem need lakkasid, nimetatakse sekundaarseks amenorröaks. Just seda hakkamegi siinkohal arutama. Veel on võimalik on ka primaarse amenorröa esinemine, mis tähendab, et menstruatsioone ei ole sul kunagi olnudki.  Kui oled 16-aastane või vanem ning sul ei ole veel kunagi menstruatsiooni olnud, peaksid arsti poole pöörduma. 

Kuigi mõnel naisel võivad päevad olla väga regulaarsed ja ette-ennustatavad, siis esineb enamikul tsüklites siiski varieeruvusi. Seega kui sinu menstruatsioon hilineb päev või kaks, pole muretsemiseks põhjust.

Sinu menstruaaltsükkel on ajavahemik menstruatsiooni esimesest päevast kuni viimase päevani enne järgmist menstruatsiooni. Keskmiselt on menstruaaltsüklid 24–38 päeva pikad.

See tähendab, et kui sul on 28-päevane tsükkel ühel kuul ja 26-päevane tsükkel järgmisel kuul, siis pole ilmselt põhjust muretsemiseks. Sinu menstruatsiooni võib pidada hiliseks, kui:

  • Sinu viimasest menstruatsioonist on möödunud rohkem kui 38 päeva.
  • Tavapäraselt on tsükkel väga regulaarne, aga menstruatsioon hilineb siis rohkem kui kolm päeva.

Kui kaua võivad päevad hilineda?

Kui sul ei ole ühtegi teadaolevat menstruaaltsüklit mõjutavat haigusseisundit, peaks sinu menstruatsioon algama 21–35 päeva jooksul pärast viimast menstruatsiooni, olenevalt sinu tavapärasest tsüklist.

Kui sul on hästi regulaarsed päevad, siis loetakse ka paaripäevast hilinemist oluliseks. Kui sinu regulaarne tsükkel on 28 päeva ja sul ei ole ikka veel 29. päeval menstruatsiooni olnud, loetakse sinu menstruatsioon hiliseks. Samuti kui sinu tavaline tsükkel on 32 päeva ja sul ei ole ikka veel 33. päeval menstruatsiooni, on see sinu jaoks hilja. Mõlemad kaks stsenaariumit kirjeldavad päevade hilinemist, kuid ei tohiks tekitada otsest muret. Erinevatel põhjustel võivad menstruatsioonid kuude lõikes varieeruda.

Kui möödub 6 nädalat ilma verejooksuta, võid oma hilist menstruatsiooni pidada ärajäänud menstruatsiooniks.

NB! Selleks, et kaardistada täpselt, kui menstruatsioon hilineb ja kui kaua on oluline tsüklit jälgida. Loe selle kohta lähemalt meie blogist.

Menstruatsiooni võivad edasi lükata mitmed tegurid, alates suurtest elustiili muutustest kuni krooniliste tervisehäireteni. Siin on ülevaade 10 potentsiaalsest põhjusest.

Rasedus

Esimene asi, mida tuleks menstruatsiooni ärajäämisel kontrollida, on võimalik rasedus (muidugi juhul, kui oled olnud vahekorras). Kui sul on muidu olnud regulaarne tsükkel, kuid järsku jäävad päevad ära, on rasedus üsna tõenäoline. Rasedus on vähem tõenäoline, kuid siiski võimalik, kui sul ei ole menstruatsioone olnudki. Kui sinu menstruatsioonid ei ole pärast hormoonpillide tarvitamise lõpetamist taastunud, võid siiski rase olla. 

Võib-olla tegid mõni kuu tagasi rasedustesti, mis osutus negatiivseks ning sul ei ole sellest ajast ikka veel menstruatsioon taastunud, aga rasedus ei ole siiski välistatud. Kuidas see võis juhtuda? Pea meeles, et ovulatsioon toimub kaks nädalat enne menstruatsiooni. Kui sul ei ole ovulatsioone toimunud, kuid siis järsku toimub, siis võid rasedaks jääda kohe sellest esimesest ovulatsioonist. Sellisel juhul võid rasedaks jääda enne, kui sinu menstruatsioonid taastuvad. 

Kui sul ei ole üldse menstruatsioone või need on ebaregulaarsed (ning soovid rasedusest hoiduda), siis peaks sinu partner alati kondoomi kasutama. Sellisel juhul ei saa sa loota viljakusteadlikkuse meetodile – sul ei ole võimalik teada, millal ovulatsioon toimub.

menstruatsioon hilineb

Miks su päevad hilinevad?

1. Stress

Emotsionaalne või füüsiline stress on kõik tavapärane põhjus, miks menstruatsioon võib ühe kuni kahe kuu jooksul ära jääda. See juhtub siis, kui sinu hüpotalamus, mis on hormoonide käsujagamiskeskus, teeb otsuse reproduktiivsüsteem ajutiselt alla suruda ning sinu päevad peatada. 

See on nutikas tegevuskava, sest stress võib tähendada, et oled ohtlikus olukorras nagu haigus või sõda, mis ei oleks õige aeg beebi saamiseks. Tõenäoliselt ei toimu sinu ümber sõda, kuid sinu hüpotalamus ei tea seda. Kui selline menstruatsiooni allasurumine muutub krooniliseks, siis nimetatakse seda hüpotalaamiliseks menstruaaltsükli häireks või hüpotalaamiliseks amenorröaks.

Ühe menstruatsiooni vahelejäämine väga stressirohke eluperioodil ei ole haruldane. Kui aga oled pikaajalise stressi all ja sul jääb rohkem kui üks menstruatsioon vahele, kaalu abi otsimist spetsialistilt. 

Kui sinu menstruatsiooni ärajäämisel pole muud meditsiinilist põhjust, võib sinu tervishoiuteenuse osutaja soovitada nõustamist, et aidata sul olukorraga toime tulla. Kui sinu stress on taas juhitaval tasemel, võib tsüklite regulaarseks muutumiseks kuluda paar kuud või rohkemgi. Loe lähemalt sellest, kuidas stress sinu menstruaaltsüklit mõjutab siit.

Stressiga võitlemiseks on oluline anda endale aega puhata, toita keha tervisliku toiduga, magada korralikult ning liikuda. Stressi aitavad leevendada ka mitmed loomulikud abivahendid nagu eeterlikud õlid (märkisime stressivastased õlid oma e-poes ka vastava sildiga) ja õigete toidulisanditega keha energiataseme toetamine.

2. Ekstreemne treening

Ekstreemne treening võib põhjustada muutusi ajuripatsi ja kilpnäärme hormoonides, mis võivad mõjutada ovulatsiooni ja menstruatsiooni. Igapäevane üks või kaks tundi treenimist ei tohiks mõjutada sinu menstruaaltsüklit. Nende hormonaalsete muutuste esile tulemise tagajärg on ilmselt igapäevane ja mitmetunnine treening.

Kui plaanid nii palju treenida, võiksid konsulteerida spordimeditsiini tervishoiuteenuse osutajaga. Nende ülesanne on aidata sinu kehal täita kõiki füüsilisi nõudmisi, mida talle esitad. See võib hõlmata järgmist:

  • Toitumise optimeerimine toitainerikaste toitude abil, mis suurendavad sinu energiataset
  • Venitustehnikate õpetamine 
  • Vereanalüüside tegemine raua- või vitamiinipuuduse, hormonaalse tasakaaluhäire, dehüdratsiooni ja muu kontrollimiseks

3. Haigus

Kroonilised seisundid, mis võivad sinu menstruaaltsüklit mõjutada, on järgmised:

  • Kilpnäärme haigused
  • Tsöliaakia (gluteenitalumatus)
  • Hüpofüüsi kasvajad (mis võivad olla või mitte olla vähk)
  • Neerupealiste haigused
  • Munasarja tsüstid
  • Maksa düsfunktsioon
  • Diabeet
  • Polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS)

Teatud sünnil esinevad seisundid, nagu Turneri sündroom ja androgeenresistentsus, põhjustavad tavaliselt menstruaaltsükli ja viljakuse probleeme. Need kaasasündinud seisundid on sageli seotud amenorröaga.

Ägedad haigused, nagu kopsupõletik, infarkt, neerupuudulikkus või meningiit, võivad põhjustada kiiret kaalukaotust, toitainevaegust või hormoonide talitlushäireid. Need tingimused võivad põhjustada ka menstruatsiooni ärajäämise.

Kui haigusseisund on leevenenud või välja ravitud, võib menstruatsiooni taastumiseni kuluda paar kuud.

Polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS)

Polütsüstilised munasarjad kujutavad endast suurt hulka kahjutuid folliikuleid, need on vähearenenud kotikesed, milles arenevad munarakud. Kui sul on PCOS, ei suuda need kotikesed sageli munarakku vabastada, mis tähendab, et ovulatsiooni ei toimu.

Arvatakse, et PCOS on väga levinud, mõjutades umbes 1 naist 10-st Ühendkuningriigis. Seisund põhjustab kuni kolmandiku menstruatsiooni ärajäämise juhtumitest. Loe lähemalt polütsüstiliste munasarjade sündroomi ja selle ravimeetodite kohta siit.

4. Muutus rutiinis

Rutiini muutumine võib sinu kehakella sassi ajada. Kui sinu töö hõlmab nii öö- kui ka päevavahetusi või kui su ajakava on üldiselt väga muutlik, võib sinu menstruatsioon olla üsna ettearvamatu.

Rutiini muutumine ei tohiks põhjustada menstruatsiooni täielikku ärajäämist, kuid see võib põhjustada menstruatsiooni algust oodatust varem või hiljem. Sinu tsükkel võib ka mõne päeva võrra muutuda, kui reisid ühest ajavööndist teise.

5. Ravimid

Mõned ravimid näiteks antidepressandid, antipsühhootikumid, kilpnäärme ravimid, krambivastased ravimid ja mõned keemiaravi ravimid, võivad põhjustada menstruatsiooni puudumist või hilinemist.

Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid nagu Depo-Provera, ainult progesterooni sisaldav MiniPill, Mirena spiraal ja Nexplanon võivad samuti sinu tsüklit mõjutada.

Teatud tüüpi rasestumisvastased vahendid nagu ainult progestageeni sisaldavad pillid (POP), rasestumisvastased süstid ja emakasisesed vahendid, eriti Mirena, võivad põhjustada veritsuste täielikku katkemist. Siiski peaks menstruatsioon taastuma, kui lõpetad seda tüüpi rasestumisvastaste vahendite kasutamise.

Erinevat tüüpi rasestumisvastased vahendid võivad menstruaaltsüklit erineval viisil mõjutada. Mõned rasestumisvastased vahendid on seotud vererohkete menstruatsioonidega, mõned kergetega ja mõned amenorröaga.

Kirjutasime põhjalikumalt pillide mõjust tsüklile siin.

6. Alatoitumine ja ülekaal

Ülekaal, alakaal või drastilised kaalumuutused mõjutavad sinu tsüklit. Rasvumine mõjutab östrogeeni ja progesterooni regulatsiooni ning võib isegi põhjustada probleeme viljakusega.

Väga kõrget kehamassiindeksit (KMI) seostatakse menstruatsioonide ärajäämisega ja tervislik kaalulangetus võib aidata ülekaaluliste naiste menstruaaltsüklit reguleerida.

Alatoitumine on veel üks stressifaktor, mille tõttu menstruatsioon võib ära jääda ning mis võib põhjustada hüpotalaamilist amenorröad. Jällegi on see sinu hüpotalamuse poolt tark otsus, sest kui sa piisavalt ei söö, siis võib see tähendada, et oled näiteks näljapiirkonnas ning beebi saamine ja toitmine oleks raske. See kehtib isegi siis, kui sa beebit ei soovi. Sinu keha vaatepunktist tähendab korrapärane tsükkel tervet organismi ning piisavalt toitaineid raseduseks.

Alatoitumine võib olla menstruatsioonide ärajäämise põhjuseks, isegi kui su kehakaal on normaalne. Veel mõni aeg tagasi arvati, et amenorröa esineb alla teatud kehamassiindeksi. Nüüd aga mõistetakse, et hüpotalamus ei hooli niivõrd kehakaalust kuivõrd sellest, kas sööd piisavalt, et oma tegevustega hakkama saada. Seda nimetatakse energiasaadavuseks ning see on toidust saadud energiakoguse, kehamassi ning energiakulutamise või treeningu suhe. Seega võid olla normaalkaalus või isegi veidi ülekaaluline, ning sellegipoolest võivad sinu menstruatsioonid alatoitumise tõttu ära jääda.

Liiga väike kaloraaž võib vallandada hüpotalamuse reaktsiooni näljale, mis katkestab luteiniseeriva hormooni (LH) tootmise ning surub alla ovulatsiooni. Liiga vähe süsivesikuid (isegi kui kaloreid on piisavalt) võib teha sama. Sul võivad menstruatsioonid ära jääda madala süsivesikusisaldusega dieedi tõttu.

Süsivesikud ja menstruatsioon

Kanada loodusraviarst Lara Briden on kirjutanud revolutsioonilise teose “Paremate päevade käsiraamat,”, mis koondab endasse tänaseks teadusuuringutega tõestatud faktid rasestumisvastaste vahendite tegelikest mõjudest naise organismile – aspektid, millele arstid üldjuhul tähelepanu ei juhi; käsitleb erinevaid kaasaegseid tsüklihäireid ning pakub välja variante, kuidas oma keha ravimivabalt tasakaalustada ehk tsüklit reguleerida. Raamat on saadaval ka eesti keeles meie e-poes.

Raamatus kirjeldab Briden ühe oma patsiendi Zara lugu, kelle menstruatsioonid olid juba neli kuud ära jäänud. Ta oli segaduses, kuna tema tsükkel oli alati olnud regulaarne ning tema arst ei leidnud tavapärastest analüüsidest midagi ebanormaalset. Zara väitis, et sööb supertervislikult, mis köitis kohe Dr Brideni tähelepanu. Tuli välja, et Zara ning tema elukaaslane Sam olid otsustanud süüa n-ö puhast toitu. Nad
alustasid igat päeva rohelise smuutiga ning vältisid ülejäänud toidukordadel süsivesikuid, süües vaid liha ja juurvilju. 

Samile mõjus dieet väga hästi, ta võttis alla ning tundis end hästi. Ka Zara oli kaalu kaotanud, kuid mitte väga palju. Ta kinnitas arstile, et sööb piisavalt. Ta sõi palju kõrge kalorsusega toiduaineid, kuid ta lihtsalt ei söönud piisavalt tärkliserikkaid toiduaineid. 

Naise organism vajab teatud kogust süsivesikuid, et toimuks ovulatsioon ja menstruatsioon, meeste organismi jaoks pole see oluline. Zara hakkas uuesti süsivesikuid nagu riisi ja kartuleid sööma ning kolm kuud hiljem taastusid tema menstruatsioonid. 

Kas panid tähele, et Zara päevad ei tulnud tagasi kohe? See võttis aega kolm kuud, sest munasarjafolliikulil läheb aega 100 päeva, et jõuda ovulatsioonini. Mõned naised vajavad ovulatsiooni toimumiseks küllaltki palju süsivesikuid, teised jälle vähem. Kõik sõltub sellest, millisel hetkel käivitab hüpotalamus näljareaktsiooni s.t muudab ainevahetust.

7. Päevad algasid alles hiljuti

Normaalne menstruaaltsükkel kestab tervetel naistel 21 kuni 35 päeva, kuid see võib varieeruda. See kehtib eriti noorte naiste puhul, kellel on menstruatsioon alles algamas, samuti naistele, kellel menstruatsiooni juba mitu aastat ei ole toimunud ning hakkab uuesti, näiteks pillidega lõpetades.

Noor naine, kellel on olnud vaid mõni menstruaaltsükkel, võib olla mitu kuud ilma menstruatsioonita, kuni algab regulaarne tsükkel. Ja naistel, kellel pole rasestumisvastaste vahendite kasutamise, hormoonravi või haiguse tõttu menstruatsiooni pikalt toimunud, ei pruugi regulaarset igakuist menstruatsiooni koheselt jätkuda.

8. Perimenopaus ja menopaus

Perimenopaus on üleminekuperiood viljaka ja viljastumisvõimetu ea vahel. Sinu menstruatsioonid võivad sel ajal olla kergemad, sagedasemad või harvemad. On tavaline, et sellel ajal erinevad päevad sellest, millega oled varasemalt harjunud.

Menopaus tekib siis, kui oled jõudnud oma elus punkti, kus sul ei ole enam ovulatsiooni ega menstruatsiooni. Menopausi algamine on enamasti geneetiliselt programmeeritud. Menopausi ei saa hormoonpillide ega muu raviga edasi lükata. Kui soovid teada, millises vanuses võivad sinu menstruatsioonid lõppeda, siis küsi oma emalt, tädidelt või vanematelt õdedelt, millal need neil lõppesid. Sinu omad lõpevad ilmselt samal ajal. Menopausi keskmine vanus on 51 aastat.

Kui oled noorem kui 40, siis ei viita menstruatsioonide puudumine ilmselt menopausile. Ainult üks 100 naisest kogeb enneaegset menopausi või primaarset munasarjade puudulikkust. Menopausi saab probleemide hulgast lihtsasti välistada vereanalüüsiga, kus mõõdetakse folliikuleid stimuleerivat hormooni (FSH). Kui sinu FSH on kõrgem kui 40 IU/L kahel korral kuuajase vahega, siis oled teel üleminekuperioodi.

9. Imetamine

Imetamise ajal võivad esineda kerged ja harvemad menstruatsioonid või amenorröa, eriti, kui rinnaga toitmine annab sinu lapsele kõik või peaaegu kõik kalorid.

Paljud naised usuvad, et imetamine on rasestumisvastane vahend, kuid see on müüt. Võid rasestuda ka siis kui sul pole imetamise ajal menstruatsiooni veel olnud. Asja iva peitub selles, et ovulatsioon võib peale sünnitust taastuda enne menstruatsiooni ehk siis naine arvab, et tema tsükkel ei ole veel taastunud kuna verd ei ole näha olnud aga rasestumiseks võib see üks, esimene peale sünnitust toimuv ovulatsioon, olla piisav (ilma, et jõuaks järgneda menstruatsioon ehk nähtav märk sellest, et tsükkel on taastunud).

10. Emakaväline rasedus

Kui arvad, et sa ei saa rasestuda, kuna sul on spiraal, on väike tõenäosus, et menstruatsiooni ärajäämine võib olla märk emakavälisest rasedusest.

Emakaväline rasedus võib mõnikord tekkida spiraali kuju tõttu ja ka rasedustesti tulemus ei pruugi olla positiivne. Sinu günekoloog saab seda kontrollida vaagnapiirkonna läbivaatuse või ultraheliga.

Emakavälise raseduse sümptomiteks on krambid alakõhus, õlavalu, nõrkus või pearinglus, iiveldus ja rindade hellus. Mõnel naisel on menstruatsioon ära jäänud, teistel aga esineb tupeverejooks või määrimine.

Lisaks spiraali kasutamisele on emakavälise rasedusega seotud muud tegurid:

  • Endometrioos
  • Vaagnapiirkonna põletikuline haigus
  • Ainult progestiini sisaldavad rasestumisvastased pillid
  • Sugulisel teel levivate haiguste ajalugu
  • Viljatuse ajalugu
  • Kehaväline viljastamine
  • Munajuhade sünnidefektid
  • Munajuhade armistumine, mis võib olla tingitud vaagnaoperatsioonist või pimesoole rebendist

Emakaväline rasedus on eluohtlik seisund. Pöördu kohe arsti poole, kui sul jääb menstruatsioon vahele ja kahtlustad emakavälist rasedust.

Millal helistada oma günekoloogile?

Menstruatsiooni aeg-ajalt vahelejäämine ei põhjusta tavaliselt muret. Sellegipoolest peaksid pöörduma naistearsti poole, kui sul jääb vahele rohkem kui üks menstruatsioon või kui sinu vahelejäänud menstruatsiooniga kaasnevad uued või ebatavalised sümptomid.

Pöördu viivitamatult arsti poole, kui sul tekib lisaks menstruatsiooni puudumisele mõni järgmistest sümptomitest:

  • Uued või süvenevad peavalud
  • Nägemine muutub
  • Iiveldus või oksendamine
  • Palavikud
  • Juuste väljalangemine
  • Rinnast eritumine või piima tootmine
  • Üleliigne karvakasv

Lõplik diagnoos

Pärast kõige muu välistamist paneb arst sulle ilmselt polütsüstiliste munasarjade või hüpotalaamilise amenorröa diagnoosi. Polütsüstiliste munasarjade diagnoosi puhul ära unusta, et seda seisundit ei saa määrata või välistada vaagnapiirkonna ultraheliuuringuga. Teiste sõnadega, ultraheliuuring võib anda normaalse tulemuse, kuid sul võib sellegipoolest olla hormonaalne haigusseisund nimega polütsüstiliste munasarjade sündroom.

Kokkuvõtteks

Menstruatsiooni hilinemisel on palju põhjuseid ja kuigi enamus neist ei tohiks tekitada ärevust, on soovitatav pöörduda naistearsti poole juhul kui täielikult on vahele jäänud rohkem kui üks menstruatsioon.

See, kuidas sinu menstruatsiooni ärajäämist ravida, sõltub sellest, miks sul menstruatsiooni ei toimunud. Ravi võib hõlmata elustiili muutusi nagu toitumise muutmine, stressi vähendamine või hormoonasendusravi.

Naistearstid küsivad tavaliselt naistelt, millal neil oli viimane menstruatsioon. Paljud naised lihtsalt ei jälgi oma menstruatsiooni ja mõnel juhul võivad nad olla liiga hõivatud, et isegi märgata, et menstruatsioon ära jäi. Selle vältimiseks märgi kas mobiilirakendusse või kalendrisse ära iga kord, kui toimub menstruatsioon (kasvõi ainult esimene päev).

Täpse ülevaate sinu tsüklist annab Daysy viljakusmonitor. Daysy on nutikas viljakuse jälgimise seade, mis võimaldab Sul oma tsüklit tundma õppida. Tänu Daysy-le tead täpselt, millal viljastumine on võimalik ja millal mitte. Oma viljastumisvõimelises faasis võid planeerida rasedust, viljastumiseni mitte viivas faasis ei ole see võimalik. Loe lähemalt Daysy efektiivsuse kohta siit.

Koodiga TILK lekkekindel pesu -20%

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!