Skip to main content

Järgmine kord kui sinu mees peale seksi magama jääb või ei võta sind kaissu ning ei taha juttu rääkida, siis ära tunne end solvatuna, kuna selle taga on teaduslikud põhjused. Räägime nendest lähemalt.

Miks mehed peale orgasmi magama jäävad?

Nähtuse taga on mitmeid tegureid ning sellel pole midagi pistmist teievahelise suhte või tema armastusega sinu vastu. Mõned ilmselged põhjused on seksi toimumine öösel või pärast pikka tööpäeva ning et see on füüsiliselt väsitav kardiotrenn. Samuti on mängus mitmeid keemilisi ja psühholoogilisi faktoreid.

1. Füüsiline pingutus

Ükskõik millist seksi sa ka ei harrastaks, on see siiski kardiovaskulaarne trenn. Seksi ajal suureneb vererõhk ja verevool ning vabaneb endorfiine. Peale seksi võib haarata samasugune väsinud tunne nagu peale sportimist. On ütlematagi selge, et kõik pole sportlased. Kui sinu tervis on halb või sul on mõni südame-veresoonkonna haigus, võib seks sind veelgi rohkem väsitada.

Teine füüsiline põhjus, miks mehed pärast seksi magama jäävad (ja mitte naised), on see, et seksi ajal ja pärast orgasmi kipuvad pingutus ja väsimus lihastes energiat tootvat glükogeeni vähendama. Kuna naistel on vähem lihasmassi, ei tunne nad end pärast seksi nii loiuna.

2. Ajukeemia muutused peale orgasmi

Terviseekspertide sõnul muutub niipea, kui mees saavutab orgasmi, tema kehas keemia. See juhtub siis, kui vabaneb biokeemiline hormoon prolaktiin, mis on stressihormoon ning väsitab keha ja kipub teda pärast intiimset seanssi unne suigutama. Naistega seda tavaliselt ei juhtu, isegi kui nad jõuavad orgasmini. Naised jäävad peale seksi tihti seksuaalselt erutunuks ja armastavad seksijärgselt kaisutada ja vestelda.

Seksi ajal vabastab aju oksütotsiini, mis suurendab erutust ja erksust. Oksütotsiin on tuntud ka kui armu- ja õnnehormoon. Kuid kui see kaob, võib inimene end väsinuna tunda. Oksütotsiiniga kaasneb sageli melatoniin, peamine hormoon, mis reguleerib meie kehakella. Oksütotsiin aitab reguleerida ka tuntud stressihormooni kortisooli. Tulemuseks on rahustav, peaaegu narkootiline toime.

Nii meeste kui ka naiste kehad vabastavad lisaks oksütotsiinile vasopressiini, serotoniini, lämmastikoksiidi ja endorfiine. Mõned neist kemikaalidest vabanevad alles orgasmi ajal, nii et see, kas sa orgasmi saavutad või mitte, võib sinu unisust mõjutada.

Muidugi võivad mehed ja naised mõnele sellisele kemikaalile erinevalt reageerida.

Naised on sageli tundlikumad adrenaliini ergutava toime suhtes, ning seetõttu on nad pärast võimsat orgasmi varustatud energiaga. Tugeva orgasmi järgselt võib aga mees olla väsinud, sest ta võib olla tundlikum endorfiinide morfiinitaolise rahustava toime suhtes.

Trifekta efekt: On tõenäoline, et kustus tuledega seks muudab teid lõdvestunuks ja stressivabamaks. Pimedus annab kehale signaali, et on aeg magama minna ja melatoniin käivitab unetsükli. See prolaktiini, oksütotsiini ja melatoniini trifekta sütitab uneaja.

3. Seksienergiast tantras

Tantristlik seks keskendub seksi valgustavatele, vaimsetele aspektidele. Kahe keha ühinemine on püha sündmus, mis suurendab teadlikkust, suunates energiat ja tõstes paari teisele tasandile. Seks ja orgasm on vaimse teadlikkuse tipp ning tähistab mees- ja naisenergia ühendumist.

Tantristlik lähenemine viitab sellele, et kuna mehe orgasm on väline, põhjustab see energia kaotuse (ejakulatsiooni kaudu). Uuringud näitavad, et seda energiakadu seostatakse teaduses ka eesajukoore kaudu toimuva aktivatsiooni vähenemisega. Mehed võivad peale orgasmi muutuda uniseks kuna eesajukoor lülitub siis välja. See ajuosa hõlmab teadvust, erksust ja vaimset aktiivsust. Seevastu naise orgasm on sisemine energiaplahvatus. Kuna naine ei koge sama välist energiakadu, on ta pärast seksi valmis tegutsema.

4. Seks võib emotsionaalselt väsitav olla

Üldiselt võiks olla nii, et kui seksid kellegagi, siis on see keegi, keda usaldad. Kui tunneme end usaldavamalt, viime oma keha järjest lõdvestunumasse olekusse. Aju saab sõnumi, et sa ei pea olema valvel, võitlema või põgenema. Selle asemel tuleb signaal rahulikuks jääda.

Seks võib samuti aidata sul end turvaliselt ja maandatuna tunda. Kui see on olnud hea sessioon, aitab see teil tunda end oma partneriga lähedasena, lõdvestunult, turvaliselt ja kõik need tunded hõlbustavad uinumist.

Teisest küljest võid tunda end pärast seksi emotsionaalselt kurnatuna. Ainuüksi tunnete intensiivsus, mida inimesed armumisel kogevad, võib olla kurnav. Paljude inimeste jaoks võib seksuaalne avanemine panna nad end haavatavana tundma ja haavatavus võib teatud määral emotsionaalset energiat ära kasutada.

Stress võib samuti mõjutada seda, kas keegi pärast seksi end väsinuna tunneb või mitte. Kui keegi on väga-väga stressis ja seksib stressist vabanemiseks, siis pärast seksi või orgasmi väsib ta veelgi rohkem.

Varieeruvad tunded pärast seksi

Mõned inimesed tunnevad end pärast seksi energilisena ning justkui valmis maailma vallutama, samas kui teised ei taha muud, kui kõverasse tõmmata ja magama jääda. Seda mõjutab mitu erinevat tegurit, sealhulgas sinu toitumine, vaimne tervis, kellega sa seksid, miks sa seksid, pluss kõik hormonaalne, mis sinu kehas seksi ajal toimub.

Kas kõik eeltoodu määrab järjekorra “ladies first” orgasmide saamiseks vahekorra ajal?

Peame uuesti ausse tõstma idee seksist kui intiimsuse, usalduse ja naudingute vahetamisest, et astuda vastu domineerivale macho kultuurile. Seks on vastastikune nõusolek ja vastastikune nauding.

Naiste orgasm on sama oluline kui meeste oma ja seda ei tohiks kunagi ignoreerida. Võime teha mõningaid oletusi selle kohta, miks naiste orgasmid on tähelepanuta jäänud võrreldes meeste omadega – kokkupuude pornograafiaga, naistele suunatud seksuaalhariduse puudumine ja üldine dialoogi puudumine selle üle, mida naised vajavad. 

Seks on palju enamat kui peenis, mis tungib tuppe – see on terviklik kogemus. Lihtsalt veenduge, et kuulaksite üksteist ning arvestaksite üksteisega vältimaks, et mees peale seksi magama kukub ning naine tähelepanuta lage vaatama jääb. Hea variant oleks enne mehe orgasmi veenduda, et naine oleks selle juba saavutanud.

3 viisi, kuidas teda peale seksi üleval hoida

Kõigil, eriti naistel, on peale seksi vaja järel-hoolitsust. Seksi ajal vabastab aju erinevaid hea-tuju hormoone, peale mida võib tulla järsk hormoonaalne “kukkumine”. Selle keha jaoks kergemaks tegemiseks on järel-hoolitsus väga oluline. Järel-hoolitsuse seksirutiini sidumiseks tuleks oma partnerile teada anda, millises vormis seda ootad. Järel-hoolitsus võib olla kaisutamine, kergetel teemadel jutustamine, koos naermine, sensuaalne puudutus, isegi koos konsoolmängude mängimine. Misiganes tegevus, mida teile kahekesi teha meeldib.  Veendumaks, et partner “paugu pealt” magama ei jääks, toome välja kolm nippi:

  1. Alustage enne suuremat söögikorda (hommikusöök, lõuna või õhtusöök). Tühja kõhuga on väiksem võimalus, et ta magama jääb ning saate pärast seksi söögi ajal koos jutustada.
  2. Seksige varaõhtul, vältige hiliseid tunde, kus unne vajumine on peaaegu garanteeritud.
  3. Leidke kompromisse. Kui tahad 30 minutit kaisus olla ja jutustada aga tema üle viie ei suuda, siis kohtuge kuskil keskel: näiteks 15 minutit.

Nii mehed kui naised tunnevad end pärast seksi tavaliselt lõdvestunult, soojalt ja rahulolevalt. On mõningaid füsioloogilisi erinevusi, mille tagajärjel võib mees peale seksi unne vajuda, seega on hea variant enne seda veenduda, et naine on orgasmi saavutanud. Harrastage suhetes ausat ja läbipaistvat dialoogi, et kõigi rahulolu tagada ning leida kompromisse järel-hoolitsuseks.

Kui ta iga kord peale seksi unedemaale marsib, siis pea meeles, et unisus ei tähenda tingimata, et teie suhe pole tugev või et ta ei armasta sind. Vastupidi, kaaslase “paugu pealt” magama jäämine võib tegelikult näidata õnne ja rahulolu.

11.03 koodiga SULA kogu pood -20%

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!