Skip to main content

Nädala või paari jooksul enne menstruatsiooni võivad Sul esineda mitmed ebameeldivad sümptomid, nagu ärrituvus, peavalud, akne, rindade valulikkus, vedelikupeetus ning ebaharilikud isud. Premenstruaalne sündroom (PMS) viitab Sinu luteaalfaasile ning selle peamine põhjus on kõrge östrogeeni- ning madal progesteroonitase, millele lisandub põletik. Kuidas leevendada menstruatsioonieelset ärrituvust, rindade valulikkust, aknet, peavalusid ning teisi ebameeldivaid sümptomeid?

80% naistest kurdab vähemalt mõningase füüsilise ja emotsionaalse muutuse üle tsükli teises pooles. 20% naistest kogeb sedavõrd tugevaid sümptomeid, et on sunnitud arsti poole pöörduma. Pole ime, et PMS-i kujutatakse kui midagi normaalset ja vältimatut.

Premenstruaalne sündroom on tavapärane, kuid mitte vältimatu. Enamiku naiste jaoks võib PMS jääda minevikku, kuna PMS allub hästi ja kiirelt loodusravile. Jagame antud blogiartiklis Kanada juurtega loodusraviarsti Lara Brideni soovitusi PMSi ravimiseks loomulikult.

Mis on PMS?

Premenstruaalset sündroomi kirjeldati esimest korda 1980. aastate alguses ning see on vastuoluline teema tänaseni. Vastuolud tulenevad mitmest põhjusest. Kõigepealt kasutatakse PMS terminit valesti: liiga sageli lihtsustatakse naise emotsioone. Naisena ja inimesena on Sul õigus emotsioonidele. Sinu emotsioone ei tohiks ei Sinu partner ega perekonnaliikmed pidada lihtsalt hormonaalseks häireks.

On ülimalt imekspandav, et sõna „hormonaalne” on muutunud solvanguks. See toob kaasa arusaama, et naishormoonid ise põhjustavad halba tuju, aga see ei ole tõsi. Teine PMS-i vastuolulisuse põhjus on asjaolu, et see ei viita mitte ainult ühele, vaid laiemale sümptomite kooslusele. Kõige laiema tõlgenduse kohaselt võib PMS viidata ükskõik millisele sümptomile, mida koged kahe nädala jooksul oma tsüklis.

Sümptomid ja diagnoos

Kõige sagedamini esile toodud emotsionaalsed sümptomid on ärrituvus, ärevus, depressioon ning kergesti vallanduv nutt. Kõige sagedamini teatatud füüsilised sümptomid on unehäired, vedelikupeetus, kõhupuhitus, südame rütmihäired, liigesevalu, peavalud, uimasus, isu mõne kindla toidu järele, rindade valulikkus ning vistrikud. PMS-i diagnoosi panemiseks peaksid sümptomid ilmnema kümne päeva jooksul enne Sinu menstruatsiooni ning kaduma selle vältel või vahetult pärast veritsemist.

Premenstruaalsete sümptomite võimendumine

Kui Sinu PMS-i sümptomid on ajutiselt võimendunud sümptomid, mis Sul nagunii kipuvad esinema (peavalud, seedeprobleemid, akne ja magusaisu), siis ei ole tegemist premenstruaalse sündroomiga, vaid premenstruaalse võimendusega.

Premenstruaalne võimendus on veidi erinev premenstruaalsest sündroomist ning parim tegevuskava selle leevendamiseks on ravida seda põhjustavat seisundit. Selliselt ei võimendu see seisund loomuliku põletiku korral, mis esineb Sinu luteaalfaasi lõpus.

Miks PMS tekib?

Ära süüdista PMS-is oma hormoone. Östrogeen ega progesteroon ei mõju meeleolule ega ka millelegi muule negatiivselt. Kaugel sellest, Sinu hormoonid on kasulikud. Nii östrogeen kui progesteroon on võimsad meeleolu ja ainevahetuse toetajad.

Näiteks kui östrogeeni tase follikulaarfaasis tõuseb, siis tunned end suurepäraselt, sest östrogeen võimendab serotoniini, tugevdab lihaseid ja suurendab insuliinitundlikkust. See on mingi punktini suurepärane, kuid kui östrogeeni tase tõuseb liiga kõrgele, siis Sa ennast enam nii suurepäraselt ei tunne.

Östrogeen on huvitav hormoon, mida võib võrrelda karismaatilise sõbrannaga. Temaga on tore aega veeta, kuid ta võib teatud hetkel pealetükkivaks muutuda. Mõningane östrogeen on tervislik. Liiga suurel östrogeeni kogusel on aga ülestimuleeriv mõju ning see võib põhjustada rindade valulikkust, vedelikupeetust, ärrituvust ja peavalusid. Östrogeenitaseme vähenemine võib samuti teatud sümptomeid põhjustada. Sinu östrogeen ei saa igavesti samal tasemel püsida, see ei peagi nii olema. Östrogeen peab langema tsükli lõpus ning taandudes viib see endaga kaasa ka serotoniini ja dopamiini. Mida kõrgem östrogeenitase oli, seda kõrgemalt Sa sel hetkel n-ö kukud. Östrogeenitaseme vähenemine võib põhjustada väsimust, öist higistamist, migreene ning isegi depressiooni.

Kuidas ravida?

Loomulik lähenemine hormonaalsele kõikumisele on teistsugune. See ei suru hormoonitaseme muutumist alla, vaid võtab selle hoopis omaks kui normaalse ja kasuliku protsessi. Hormoonitase kõigub, sest see on seotud ovulatsiooni mustriga. See on ainuke viis, kuidas Sinu keha hormoone toota saab. Vaatame asja nii: kui Sul on hormoonid, siis on nende tase kõikuv. Sa ei pea oma hormoonide taset ühtlaseks muutma, vaid nende tõusude ja mõõnadega kohanema.

Põletiku roll

Põletiku tsütokiinid seavad Sind suuremasse premenstruaalse sündroomi riski, kuna krooniline põletik häirib hormonaalset kommunikatsiooni.

Täpsemalt öeldes kahjustab põletik nii progesterooni tootmist kui progesterooni retseptorite vastust. Seega, võid vajada rohkem progesterooni lihtsalt selleks, et tunda selle leevendavat toimet.

Põletik pärsib ka GABA-retseptorite tööd, mis häirib veelgi Sinu organismi vastust progesteroonile ning süvendab premenstruaalset sündroomi. Põletik häirib ka östrogeeni metabolismi ning muudab Sind östrogeeni suhtes ülitundlikuks.

Niisiis võib põletik põhjustada: 1. progesterooni ning gamma-aminovõi-happe (GABA) taseme vähenemist ning 2. östrogeenitaseme suurenemist.

Tõsta progesterooni ja GABA taset

Progesteroon on PMS-i juures keskne tegur, kaitstes Sind östrogeenitaseme tõusude ja languste eest. See leevendab põletikku ning tasakaalustab Sinu meeleolumuutusi, tõstes GABA-nimelise neurotransmitteri taset.

Tarbi vähem põletikku tekitavaid toiduaineid

Tarbides vähem põletikku tekitavaid toiduaineid nagu suhkur, nisu ja piima-
tooted, toetad oma progesteroonitaset mitmel viisil.

1. Põletiku leevendamine soodustab ovulatsiooni ning tõstab progesterooni taset.
2. Põletiku leevenemine tugevdab nii progesterooni kui gamma-amino-
võihappe (GABA) retseptorite tundlikkust.

Kõigist põletikku tekitavatest toitudest näib just lehmapiim olevat PMS-i suhtes kõige tugevama mõjuga. Ilmselt tuleneb see histamiini vabanemisest, mis kaasneb selle toiduaine tarbimisega.

Vähenda alkoholi tarbimist

Alkohol vähendab allopregnanolooni taset ning häirib progesterooni leevendavat toimet. Alkohol võib halvendada ka histamiinitalumatust. Võid aeg-ajalt küll nautida veini või õlut, kuid progesterooni tootmiseks ning PMS-i kontrolli all hoidmiseks ära ületa nelja alkoholiühikut nädalas.

Vähenda stressi

Stressil on PMS-ile suur mõju. Kõrge stressitase kahekordistab PMS-i riski. Tuleks arvestada mõne asjaga. Kõigepealt – adrenaliin blokeerib otseselt progesterooniretseptoreid ning tarvitab ära organismi gamma-aminovõihappe (GABA) varud. Sellest piisab premenstruaalse sündroomi vallandamiseks.

Pikemas perspektiivis häirib stress ka ovulatsiooni ja kasutab ära progesterooni. Viimaseks võib madal progesteroonitase mõjuda Sinu HPA-teljele ehk stressiga toimetulemisele veelgi destabiliseerivamalt. Sellepärast võib stressi mõju ilmneda alles hiljem. Praegune stress võib põhjustada PMS-i nädalaid hiljem.

Stressi leevendamine on kriitiline hormonaalse paindlikkuse seisukohalt. Kui Sul on PMS, on sul nüüd vabandus öelda: „Oma hormoonide tasakaalustamiseks pean nüüd jalutama või massaaži minema või veetma terve pärastlõuna romaani lugedes.”

Tee trenni

Treening aitab PMS-i korral, leevendades stressi ja põletikku. Püüa normaalses kaalus püsida, kuna Sinu keharasv toodab östrogeeni, mille nimi on östroon.

Toidulisandid ja loodusravi progesterooni ja GABA taseme tõstmiseks

Magneesium on minu esimene valik PMS-i leevendamiseks. See parandab premenstruaalseid sümptomeid sedavõrd drastiliselt, et mõned teadlased on teinud ettepaneku nimetada magneesiumipuudus peamiseks PMS-i põhjustajaks.
Kuidas see toimib: leevendab põletikku, reguleerib stressivastust ning tõstab GABA aktiivsust, aitab ka progesterooni tootmisel.
Soovitused: magneesiumi saad pähklitest, seemnetest, tumeroheliste lehtedega köögiviljadest. Kuid toidust saadavast magneesiumist tihti ei piisa. Pakume naturaalseid ja ökoloogiliselt puhtaid toidulisandeid Inglismaalt, kasutatud on vaid sertifitseeritud koostisosi, mis ei sisalda saasteaineid ega pestitsiide. Kõikide toodete väljatöötamisel toetutakse teadusuuringutele – eesmärgiks on kõrgeim kvaliteet.

Vitamiin B6 on järgmine tugev PMS-i ravim. British Medical Journalis avaldatud uuringu põhjal on see efektiivne nii PMS-i kui juba tõsisema premenstruaalse düsfooria häire korral.
Kuidas see toimib: vitamiin B6 toimib pea kõikide PMS-i sümptomite korral. See on põhiline nii progesterooni kui GABA sünteesis, leevendades põletikku ning aidates kaasa östrogeeni normaalsele metabolismile. Lisaks on vitamiin B6 looduslik diureetikum ning leevendab histamiinitalumatust.
Soovitused: vitamiini B6 peaks tarbima 20–150 mg päevas. Toime ilmneb juba tunni aja jooksul. B-vitamiinide kompleksi, kus on ka B6 vitamiin, saad osta siit. Vitamiin B6 töötab hästi kombinatsioonis magneesiumiga. Pikaajaline manustamine üle 200 mg korraga võib põhjustada närvikahjustust.

Mungapipar (Vitex agnus-castus) on ka väga tõhus PMS-i leevendaja ning on andnud kliinilistes teadusuuringutes häid tulemusi. Enamik uuringutest tehti Saksamaal, kus mungapipart kirjutatakse PMS-i korral välja üsna rutiinselt. See leevendab meeleoluhäireid,
vedelikupeetust ning rindade valulikkust.
Kuidas see toimib: takistab ajuripatsi hormooni prolaktiini tootmist ning toetab seega ovulatsiooni ja progesteroonitaset. Mungapipar sisaldab ka opioide, mis rahustavad närvisüsteemi.
Soovitused: kasutada madalas annuses (200 mg) standardiseeritud ekstrakti, sest just sellist annust kasutatakse mitmetes kliinilistes uuringutes. Vähem kontsentreeritud ravimvormid (kuivatatud ürt) vajavad suuremat annust. Parimaks tulemuseks võta mungapipart hommikul enne sööki, kuna siis on Sinu ajuripats kõige vastuvõtlikum. Tee paus iga kuu nendel päevadel, kui Sul toimub menstruatsioon.

Seleen on oluline toimeaine progesterooni tootmisel.
Kuidas see toimib: seleen tagab kollaskeha tekkimise ja terviklikkuse.
Soovitused: toidust saad seleeni, kui sööd mereande, subprodukte ja parapähkleid. Üks portsjon lõhet annab näiteks 40 mcg seleeni. Kui otsustad toidulisandi kasuks, siis võta ainult 100–150 mcg päevas, et jätta ruumi ka toidust saadavale kogusele. Suurim turvaline seleenikogus on 200 mcg päevas. Soeta BioCare ökoloogiliselt puhast seleeni toidulisand siit.

Mikroniseeritud progesterooni ehk loodusliku progesterooni tarvitamist võid kaaluda pärast teiste ravivõimaluste proovimist.
Kuidas see toimib: progesteroon on hormoon ning selle tarvitamine kujutab endast teatud tüüpi hormoonasendust. Progesteroon leevendab PMS-i, sest teiseneb rahustavaks neurosteroidiks allopregnanolooniks, mis aitab kaasa histamiini normaalsele metabolismile.
Soovitused: tarbi välispidise kreemi või suukaudse kapslina luteaalfaasi kestel.

Jood on abiks PMS-i puhul, eriti rindade valulikkuse korral.
Kuidas see toimib: stabiliseerib östrogeeniretseptoreid.
Soovitused: ole palun joodiga ettevaatlik, kui Sul on kilpnäärmehaigus.

Probiootikumid toetavad Sinu soolestiku tervist, tagades head bakterid.
Kuidas need toimivad: korras soolestikubakterid aitavad östrogeeni Sinu organismist välja viia.

Tsink on üks tõhusamaid põletikuvastaseid toidulisandeid ning andis häid tulemusi hiljutistes kliinilistes uuringutes PMS-i kohta.
Kuidas see toimib: vähendab põletikku ning histamiinitaset ning tõstab progesterooni ja GABA taset. Kui Sinu tsingivarud on väikesed, siis kannatad tõenäolisemalt PMS-i all.
Soovitused: 15–50 mg päevas vahetult pärast õhtusööki (kuna õhtusöök on tavaliselt suurim söögikord). Palun ära võta tsinki tühja kõhu peale, muidu tekitab see iiveldust.

Raud on oluline mineraalaine, mis annab energiat ja viib väsimuse.
Kuidas see toimib: transpordib hapnikku Sinu verre ning toetab kilpnäärme hormooni tootmist.
Soovitused: juba tekkinud rauapuuduse korral võta 15–50 mg raua bisglütsinaati kohe pärast sööki (see on leebe ning väga hästi imenduv rauapreparaat). Toidust saad rauda punasest lihast, munadest, läätsedest ning rohelistest lehtköögiviljadest.

Väldi endokriinsüsteemi häirivaid aineid

Endokriinsüsteemi häirivad ained nagu plastik ja pestitsiidid (nn östrogeenimatkijad) kahjustavad Sinu võimet östrogeeni metaboliseerida. Need ained võivad üle stimuleerida ka östrogeeniretseptorid.

Tarbi fütoöstrogeene

Fütoöstrogeenid on loomulikud östrogeenisarnased ained, mida saad juurviljadest, linaseemnetest, tera- ning kaunviljadest. Need aitavad PMS-i vastu, sidudes östrogeeniretseptoreid, tekitades puhvri kõige tugevama östrogeeni ehk östradiooli taseme tõusude ja languste suhtes.

Mõnikord esinev premenstruaalne sündroom

Mõnikord esinev premenstruaalne sündroom on Sinu igakuise terviseankeedi oluline osa. Sinu PMS peaks paranema kiirelt ning võid näha, et sümptomid on väga minimaalsed või ei esine neid üldse. Samas võib Sinu PMS mõnikord tagasi tulla. See ei tulene ravitoime lõppemisest. See tuleneb muudatustest Sinu organismis. Näiteks koged võib-olla mõningast tööstressi või pikka väsitavat reisi. Võib-olla põdesid mõnd põletikulist haigust ning pidid võtma antibiootikume. Võib-olla hiilisid magustoidud Sinu toidulauale tagasi. Üks või kõik need asjad korraga võivad premenstruaalsündroomi tagasi tuua.

PMS kui kasulik indikaator

Pea meeles, et Sinu päevad ongi Sinu igakuised tervisenäitajad. Sinu menstruatsioonieelne aeg on väga oluline osa sellest tervisepäevikust, peegeldades möödunud kuul juhtunut. Võib-olla olid need 50 tundi kuus liiga suur töökoormus või peaksid jällegi suhkrusöömise lõpetama. Võid oma premenstruaalsündroomi tänada selle eest, et see Sulle kõigest
märku annab.

Soovid rohkem oma tsükli kohta teada saada? “Paremate päevade käsiraamat” annab ülevaate naise tervisest tema erinevatel eluperioodidel, alates hormonaaltsükli väljakujunemisest puberteedieas, fertiilse ea võimalikest probleemidest kuni rahuliku üleminekueani.

Kanada juurtega loodusraviarst Lara Briden on oma pikaajalise ravipraksise põhjal teinud ülevaate sagedamatest muredest ja pakub neile omalt poolt lahendusi.

Juhindudes naise elu erinevatest etappidest, räägitakse meile naise hormonaalsüsteemi väljakujunemisest, menstruaaltsükli füsioloogiast, premenstruaalsetest häiretest ja nende vältimisest, erinevatest rasestumisvastastest meetoditest, hormonaalsete rasestumisvastaste meetodite varjukülgedest, hormoonpillidest loobumisest ja alternatiivsetest meetoditest, üleminekuaastate tervisemuredest ja nende ennetamisest ning lõpetuseks täisväärtuslikust elust pärast menstruatsioonide lakkamist.

Kasuta sooduskoodi “TERVENAINE” ja saad raamatult 15% allahindlust! Telli raamat siit.

Allikad:

“Paremate päevade käsiraamat. Kõik, mida naine peaks teadma hormoonide, menstruaaltsükli ja rasestumisvastaste meetodite kohta” – Lara Briden

11.03 koodiga SULA kogu pood -20%

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!