Skip to main content

                         Millele lekkekindlaid aluspükse valides tähelepanu pöörata?

Oleme üles kasvanud väga väheste teadmistega oma intiimtervise osas. Koolis bioloogia tunnis räägitud naise füsioloogiat puudutav põgus tutvustus, külaskäigud günekoloogi juurde ning tampoonide, sidemete ja pesukaitsete reklaamid telekas on paljudele olnud ainsaks infoallikaks saamaks hakkama oma igakuise „nuhtlusega“. Menstruatsiooni nähakse tüütuna ning sellest ei ole olnud mugav rääkida.

Tegelikult on igakuine kuupuhastus naisele täielik õnnistus. Loe täpsemalt kuidas menstruatsioon naise tervisele kasulik on.

Viimasel ajal on turule tulnud suurepäraseid femtech-lahendusi ehk tehnilisi leiutisi naistele, tegemaks elu mugavamaks, keskkonnasäästlikumaks ning tervislikumaks. Menstruatsioonist on hakatud rääkima hoopis teises valguses ning veri ei ole uudsete menstruatsioonitoodete tootjatele enam tabu. Reklaamides ei ole enam vaja vere värvust muuta nagu seda on senini tehtud – valame sidemele sinist kemikaali näitamaks kuidas see reaalsuses punast verd imab… Huvitav küll miks teha punane siniseks?

Menstruatsioonitoodete tekitatud jäätmemägesid ei saa enam peita! Loe täpsemalt millised võiksid olla keskkondilikud argumendid näiteks menstruaalanuma kasutusele võtmiseks.

Teadusuuringud toovad aina enam välja, millist mõju võivad tervisele pikemas perspektiivis tekitada tavapärastes tampoonides ja sidemetes sisalduvad kemikaalid. Liim, kloor ja puuvilla kasvatamises kasutatavad taimekaitsejäägid ei tohiks ju kokku puutuda meie keha limaskestaga.

Õnneks on meil nüüd alternatiive – ühte silikoonist tehtud menstruaalanumat võid õigel hooldamisel kasutada aastaid. Meditsiinilisest silikoonist ei saa kehasse imenduda mitte mingisuguseid lisaaineid.

Mõnikord võid aga tunda, et menstruaalanumad lihtsalt ei sobi ning sooviksid siiski toodet, mida enda kehasse viima ei pea. Samuti võid kasutada menstruaalanumat ning vajada lisakaitset, kui anum kipub lekkima (kui Sa ei ole korralikult paika saanud või Sul on suur voolus ja anum lihtsalt saab liiga ruttu täis). Siin tulevad appi lekkekindlad aluspüksid. Need on geniaalne lahendus kõigile naistele pesukaitsete asendamiseks. Suure imavusega lekkekindlaid aluspükse võid isegi kasutada sidemete, tampoonide või menstruaalanuma asemel.

Lekkekindlate aluspükste valikul tuleks arvestada oma vajaduste ja võimalustega. Kui Sul on vererohked menstruatsioonid, vajad ilmselt suurema imavusega püksikuid. Kui Sul puuduvad menstruatsioonid sootuks või on väga verevaesed, siis saad kasutada väiksema imavusega pesu. Suuruste valikul tuleks arvestada vaid ühte – võtta oma puusaümbermõõt selle koha pealt, kus on puusakondid ehk siis mõõta kõige laiema koha pealt puusaümbermõõt.

Lekkekindlaid aluspükse on eriti mugav kasutada teismelistel. Nii ei pea koolipingis istuvad noored tüdrukud muretsema plekkide ning eakaaslaste poolt tulevate võimalike piinlikkust tekitavate kommentaaride pärast.

Knixteen lekkekindlad aluspüksid ongi eelkõige mõeldud teismelistele. Seda aga vaid suhteliselt väiksema suuruste valiku ning napimapoolsete mudelite tõttu. Muus osas võivad neid loomulikult kanda ka täiskasvanud naised. Knixteen materjal on libe, liibuv nailon ja lükra. Jalgevahe osa koosneb patendeeritud „Oh no proof Technology“ puuvillast, spandexist (polüuretaanist sünteetiline kangas) ja söega töödeldud kangast. Ei sisalda PFAS-i ega ole keemiliselt töödeldud. Need imavad kuni kolm supilusikatäit verd, mis võrdub kahe tampooniga. Knixteen-id on õmblustevabad, seega väga mugavad ka igapäevaseks kasutamiseks. Samuti sobivad nad väga hästi kasutamiseks raseduse ajal kuna õmblused kõhtu ei piira! Bikiini- ja boksermudeli lekkekindel osa on aga väiksem kui paljudel teistel brändidel. Näiteks ei paku need kaitset seljaosas, seega menstruatsioonipäevadel magama minnes tuleks kasutada lisakaitset näiteks menstruaalanuma või ökotampooni näol.

Knixteen lekkekindlad aluspüksid menstruatsiooni ajaks

Ukrainas toodetud BNB aluspüksid on väga taskukohased. Need on ideaalsed kasutamiseks peale operatsiooni või tupekaudsete ravimite tarvitamisel. Samuti loomulikult menstruatsiooni ajal või peale sünnitust. Sobivad ka nõrga inkontinentsi korral. BNB püskikutega võid magama minna olles kindel, et selja osa lekkekindel osa kaitseb voodilinu plekkide eest. Suuruste valik on väga lai minnes kuni 3 XL-ni. Küll aga ei ole sellel pesul väga mahukat imavat vahekihti. See teeb nende hinna soodsaks kuid suurema vooluse korral nendest tihti ei piisa. Jalgevahe osa on pealispinna värvist erinev (kõigil mudelitel valge). Mõnele naisele võib see häiriv olla kuna püksikuid kuivama pannes näevad ka teised pereliikmed, et tegemist on „eriliste“ aluspükstega.

Thinx aluspuksid menstruatsiooni ajaks

Thinx brändi püksikud on väga hea imavusega, neil on lai suuruste valik. Ka mudeleid on mitmeid erinevaid pakkudes näiteks string ehk Thong-i, selle mudeli oleme eesti keeles naljaviluks nimetanud Piitsapiug. String mudeli imavus on küll materjali vähesuse tõttu palju väiksem (imades kuni 1/2 tampoonitäit) kui Hiphugger ehk maakeeli Puusakallistajal (mis imab kuni 2 tampoonitäit) aga kindlasti asendavad need stringidele mõeldud pesukaitseid.

Thinx BTWN on mõeldud teismelistele nii suuruste valiku kui lõikelt napimate mudelite mõttes. Thinx BTWN peamiseks materjaliks on mahepuuvill. Thinx BTWN on suure imavusega. Nende jalgevahe osa on käega katsudes kõigist meil müügil olevatest kõige paksem. Nendega on kindel tunne käia ning väljastpoolt ei pane keegi tähele, et tegemist oleks lekkekindlate aluspükstega.

Thinx lekkeindlad aluspüksid

Last but not least! Hea uudis neile, kellele on tähtis kodumaine kaup! Nüüd toodetakse ka Eestis lekkekindlaid aluspükse – kaubamärgi Rocking Undies all. Rocking Undies on väljatöötatud aastatepikkuse uurimistöö ja katsetamise läbi. Nende materjal on pehme bambus Jersey, neil on ülimalt hästiimav antibakteriaalne hõbedaioonidega töödeldud ja veekindel vahekiht, mis tagab ka kõige vedelikurohkematel hetkedel kuiva ja enesekindla tunde.  Bambus pärineb ökofarmidest, kus ei kasutata keemilisi väitisi ega vajata niisutamist. mis on hämmastav eelis teiste eest. Nendega õnnestub Sul maksimaalselt raha, tervist ja keskkonda säästa. Disain on õrn ja naiselik, pitsiga ääristatud. Need püksikud on nii seest kui väljast musta värvi, neile peale vaadates ei tee vahet kas tegemist on lekkekindlate või tavaliste aluspükstega. Rocking Undies on võimeline imama 4 tampooni jagu vedelikku, ei jäta ebameeldivat lõhna ning on korduvkasutatav.

Mitu paari peaks lekkekindlaid aluspükse varuma?

Lekkekindlaid võiks olla vähemalt samapalju kui pikk on Sinu menstruatsioon ehk siis igaks päevaks üks paar. Kui Sinu menstruatsioon on väga vererohke, soovid püksikuid ilmselt vahetada rohkem kui korra päevas. Mõned mudelid võivad eelmisel õhtul peale pesemist kuivama riputades olla kuivad juba järgmiseks hommikuks. Üldjuhul kuivavad mudelid, millel on suurem imavus kauem. Muidugi kuivavad kiiremini näiteks stringi mudel, millel on kasutatud vähem materjali. Minimaalselt võiks imavaid püksikuid olla kaks paari – kui ühed jalas, siis teised pesus ja vastupidi 😉

Õige hoolduse juures peab lekkekindel aluspesu vastu aastaid. Võid olla kindel, et Sinu investeering tasub end ära ning võid supermarketis intiimhügieeni letist kauge kaarega mööda käia!

Kuidas imavaid aluspükse pesta ja hooldada?

Lekkekindlad aluspüksid loputa peale pesu jaheda veega kuni verd enam ei eraldu. Seejärel võid need pesumasinasse koos samas toonis pesuga pesema panna. Soovitatav on kasutada pesukotti. Alternatiivina masinpesule võid oma lekkekindlaid pesta ka käsipesuks mõeldud maheda pesuvahendiga.

Kui hakkab tunduma, et püksikud lõhnavad halvasti, leota neid peale käsitsi jaheda veega loputamist kerges söögiäädika lahuses ning pane siis pesumasinasse.

Pesumasina loputusauku võid lisada ka mõned tilgad enda lemmikut eeterlikku õli, hästi sobib pesule näiteks lavendel või sidrun. Selliselt lõhnavad püksikud hästi ning ei pea muretsema ohtlike kemikaalide pärast. Pesupesemiseks võiks alati kasutada mõnda ökoloogilist pesuvahendit, et säästa loodust ja enda keha. Ära kasuta oma lekkekindlate pesemiseks pesuloputusvahendit ega valgendit. Lekkekindlaid ei tohi triikida! Lekkekindlaid aluspükse ei tohiks kuivatada ka pesukuivatis, riputa need selleasemel lihtsalt nöörile või restile kuivama.

Huvitava faktina sobib lekkekindlate aluspükste pesemiseks ka salatikuivati! Jah, nii imelik kui see ka ei tundu võid oma lekkekindlaid keerutada nagu kapsalehti ning tulemus on laitmatu!

Tee nii:

  1. Loputa aluspüksid jooksva kraanivee all
  2. Pane aluspüksid salatikuivati korvi
  3. Täida kuivati kauss pesuvahendi ja külma veega
  4. Lisa korv kaussi ning pane kaas peale
  5. Anna neile paari minuti jooksul sisse üks hea hoog!

Õige hoolduse juures peab lekkekindel aluspesu vastu aastaid. Sinu investeering tasub end ära!