Skip to main content

Alexandra Wee | April 25, 2018

 

Kõik saab alguse põllust. Ei, mitte see *tüütu* menstruatsioonitoodete reklaam, kus aeglane inimene kukub lillepeenrale. Ma räägin teie tampoonidest.

Need väikesed pistikud, mis on sageli valmistatud puuvilla ja viskooside segust, võivad tunduda üsna kahjutud. Nad lähevad sisse, nad on ülimalt imavad, tulevad välja. Kuid kas teadsite, et keskmine tampoon sisaldab endiselt väikeses koguses dioksiini, mis on sünteetilise kiu rayoni loomise kõrvalprodukt? See on kõigi pestitsiidide (nt diuroon) peal, mida võidi tavapäraselt puuvilla koristamiseks kasutada. Tegelikult jätavad ühe inimese menstruatsioonitooted üheks aastaks maha peaaegu 5,4 kg CO2 süsiniku jalajälje.

Ja kuigi mõned teadlased väidavad, et ühes tampoonis leiduv dioksiini kogus ei ole teie tervisele just kahjulik, väidavad teised, et arvestades, et keskmise menstruatsiooniga kasutab  naine oma elu jooksul kuni 14 000 tampooni, võivad kahjulikud tervisemõjud kindlasti lisanduda. Jah, ei aitäh.

Kui need väikesed riidesilindrid on toodetud puuvilla-rayooni segust ja mõnikord ka täiendavatest sünteetilistest kiududest, pleegitatakse tampoonid puhtaks valgeks. Ja kuigi teatud pleegitamismeetodid, nii sidemete kui ka tampoonide puhul, on aastate jooksul järk-järgult kasutuselt kõrvaldatud, ei ole tänapäeval pakendil sagedamini esinev kloorivaba märgistus endiselt rangelt reguleeritud. Teisisõnu, kuigi tootjad võisid kõrvaldada teatud pleegitavad toksiinid, ei reguleeri keegi – isegi mitte FDA – ega nõua täielikku avalikustamist selle kohta, millised toksiinid võivad teie tampoonides siiski peituda.

Ja kuidas on lood aplikaatoritega?

Kuna 90ndate lõpus ületas plastaplikaatorite populaarsus nende papist kolleegide oma, pole need hõlpsasti sisestatavad aplikaatorid mitte väga laialdaselt naiste kasutuses, vaid neid on sageli näha ka meie randades maha uhutuna. Kuigi enamik neist aplikaatoritest on valmistatud samast plastist, mida kasutatakse muudes taaskasutatavates plastides, näiteks pudelites, ei saa tampooni aplikaatoreid kaubanduslikult ringlusse võtta, kuna need on kokku puutunud kehavedelikega!

Ja need üksikud ümbrised? Ka teie ümbertöötlemise prügikast ei saa neid vastu võtta. Selle tulemusena satuvad mõlemad pahad poisid tõenäoliselt prügimäele, põletamisele või ujuvad ookeani. Seal lagunevad nad aeglaselt mikroplastideks, mida mereelustik võib toiduks pidada 🙁

Uuringute kohaselt põhjustab üht suurimat mõju globaalsele soojenemisele madala tihedusega polüetüleeni (LDPE) töötlemine. See on sama mitmekülgne plast, mida kasutatakse kõige valmistamiseks alates toidukottidest ja elektrijuhtmete isolatsioonist kuni populaarsete aplikaatoriteni – isegi väikeste plastribadeni sidemete ja vooderdiste tagaküljel.

Mis puudutab tegelikke tampoone, siis pärast nende nunnude tualettpaberi sisse mähkimist ja prügikasti viskamist hakkavad nad isegi lagunema alles aastaid pärast prügimäele sattumist. Mitte päris ajalugu, mida me raamatust lugeda tahame.

Kuid ärge kartke, oma tervise ja emakese looduse kaitsmiseks saate veel palju ära teha.

Siin on mõned viisid rohelisemate menstruatsioonide saavutamiseks.

  1. Keelduge ja taaskasutage – võimalusel loobuge tampoonidest ja valige jäätmevaba valik, nagu lekkekindlad aluspüksid , riidest sidemed või menstruatsioonitopsid.
  1. Hakake ökoks– kui sul on võimalus, ostke 100% orgaanilised, täiesti naturaalsest puuvillast tampoonid. Need alternatiivid hoiavad sind vabana tavalistes tampoonides leiduvatest kahjulikest värvainetest, kemikaalidest ja lõhnaainetest. Boonuspunktid, kui leiate võimalusi papist aplikaatoritega.
  1. Toetage oma toetajaid – seiske selliste naiste nagu Grace Meng ja CarolynMaloney, demokraatlike esindajate taga, kes on võidelnud lakkamatult seaduseelnõu vastuvõtmise nimel, mis kohustab tootjaid tootepakendil selgelt loetlema kõik oma tampoonides, sidemetes ja muudes menstruatsioonitoodetes kasutatud koostisosad.

Alexandra on vabakutseline kirjanik, kes armastab planeeti sama palju kui koeri (nii palju). Tema tööd on ilmunud Martha Stewartis ja Time Out New Yorgis. Kui ta ei kirjuta, võite leida, et ta ostab talupidaja turult inetuid tooteid või proovib joogat teha.

 

Allikas: Thinx.com

13.05 koodiga HAPPYMONDAY kogu pood -20%

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!