Skip to main content

Järgnevalt  Dr. Tiffany Caplan, DC & Dr. Brent Caplan, DC artikkel. Caplan abielupaar on sertifitseeritud spetsialistid integratiivse meditsiini – ja praktikud funktsionaalse meditsiini alal.

Mis on östrogeen?

Östrogeen on üks naiste ja meeste reproduktiiv- ja seksuaaltervise jaoks olulisi suguhormoone. Östrogeeni ja progesterooni tasemed muutuvad regulaarselt naise elu jooksul menstruatsiooni ja menopausi ajal. Kui östrogeeni toodetakse piisavas koguses, ei ole see üldiselt muret tekitav. Liiga palju östrogeeni võib siiski olla murettekitav ning naistel ja isegi meestel esineb sageli erinevaid östrogeeni domineerimise sümptomeid. Lisaks, kuna östrogeen ja progesteroon peaksid olema omavahel tasakaalus, võib östrogeeni domineerimine seda õrna tasakaalu kahjustada.

Mis juhtub, kui teil on liiga palju östrogeeni?

Nagu mainitud, peaks keha tootma piisavas koguses östrogeeni. Liigne östrogeen muutub aga põletikuliseks ja on üks üheksast autoimmuunhaiguste algpõhjusest, millega me oma autoimmuunsusega patsientidel tegeleme. Tuleb märkida, et paljud teised autoimmuunhaiguste algpõhjused (lekkiv sool, insuliini taseme liigne tõus, toksiinid/kemikaalid ja neerupealiste väsimus) võivad olla ka muude östrogeeni domineerimise probleemide allikaks. Kui östrogeeni vaadeldakse üldiselt läbi naiste tervise objektiivi, on östrogeeni tootmine oluline ka meeste seksuaaltervise jaoks. Kui toodetakse liiga palju östrogeeni, võib see mõjutada nii mehi kui ka naisi mitmel viisil, sealhulgas:

 • Aju tervis ja selge mõtlemine
 • Kardiovaskulaarne tervis
 • Juuksed, nahk ja küüned
 • Viljatus
 • Menstruaaltsükkel
 • Ainevahetus
 • Meeleolu
 • Unehäired
 • Kaal

Miks mu keha liiga palju östrogeeni toodab?

Östrogeeni liigtoomisel ei ole olemas ainult ühte selget põhjust, pigem on palju tegureid, mis võivad östrogeeni liigsele tootmisele kaasa aidata. Hormoonidel on väga oluline roll reguleerimisel ja sõnumite saatmisel kogu kehas. Mis tahes ühe hormooni häire või tasakaalustamatus võib põhjustada teiste hormoonide lainetust. Lisaks östrogeenile on nii naiste kui meeste tervises olulised ka progesteroon ja testosteroon. On selge, et hormonaalne tasakaalustamatus võib põhjustada liiga palju östrogeeni tootmist kehas, kuid paljud omavahel seotud tegurid võivad põhjustada liigset östrogeeni.

Naiste terviseprobleemid võivad vallandada östrogeeni domineerimise

Arvatakse, et mõnede naiste tervislikud seisundid on tingitud östrogeeni tasakaalustamatusest ja need soodustavad ka suuremat östrogeeni tasakaalustamatust. Sellest võib saada põletiku, hormoonide tasakaalustamatuse ja haiguste nõiaring.

Endometrioos on tavaline östrogeeni domineerimise allikas. See on krooniline põletikuline haigus, mida esineb ligikaudu 10-15% naistest. Emaka fibroidid ja polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS) on tavapärased indikaatorid, näitamaks, et naise keha toodab liiga palju östrogeeni, mis põhjustab östrogeeni domineerimist. Endometrioosi, fibroidide ja PCOS-i puhul on mõnikord raske eristada, kas need on liiga suure östrogeeni või liiga suure östrogeeni tagajärjed või põhjused. Seetõttu kasutame kõikehõlmavat funktsionaalse meditsiini lähenemisviisi, et tegeleda mitte ainult hormoonide tasakaaluga, vaid ka muude tervise valdkondadega, mis võivad mõjutada östrogeeni tasakaalu.

Madal testosteroon võib põhjustada östrogeeni domineerimist

Naistel on testosterooni tase madalam kui östrogeeni ja progesterooni tase. Kui naisel on liiga madal testosterooni tase, võib see tähendada, et testosteroon ei muutu korralikult östrogeeniks. See võib põhjustada liiga palju östrogeeni tootmist, mis põhjustab östrogeeni domineerimist.

Madala testosterooni taseme tõttu östrogeeni domineerimise sümptomid on järgmised:

 • Õhenevad juuksed
 • Väsimus
 • Madal libiido

Madal testosteroon ei ole ainult naiste probleem. Meestel võib liigse östrogeeni tõttu olla madal testosteroon, mis põhjustab:

 • Viljatus
 • Erektsioonihäired

Stress võib soodustada liiga palju östrogeeni

Krooniline stress mõjutab meid mitmel viisil ja häirib meie keha erinevaid süsteeme. Kui oleme kroonilise stressi all, kasutame rohkem kortisooli. Kortisooli tootmine tõmbab (või “varastab”) progesterooni, mis põhjustab progesterooni ja östrogeeni tasakaalustamatust. Stress võib põhjustada liiga palju kortisooli ja östrogeeni tasakaalustamatust kehas.

Insuliiniresistentsus võib halvendada östrogeeni domineerimist

Kortisool aitab hoida veresuhkrut stabiilsena ja seetõttu mõjutavad seda sellised probleemid nagu insuliiniresistentsus. Progesterooni kasutatakse kortisooli tootmisel ja see võib saada “ära raisatud”, kui keha on stressis ja nõudlus kortisooli järele on suur. Kui progesteroon on ammendunud, on see ideaalne seisund östrogeeni domineerimiseks.

Detoksifikatsioon ja kokkupuude kemikaalidega võivad suurendada östrogeeni taset

Kehv toksiinidest vabanemine ja sooleprobleemid võivad samuti põhjustada liiga palju östrogeeni tootmist. Östrogeeni ja teisi hormoone tuleb organismist regulaarselt eemaldada maksa ja soolestiku abiga. Kui esineb detoksi ja sooleprobleeme, võib olla raske östrogeeni korralikult metaboliseerida ja puhastada. Östrogeeni kogunemine kehas võib olla kahjulik ja isegi suurendada rinnavähi või teiste naiste vähivormide riski.

Kokkupuude kemikaalidega võib jäljendada östrogeeni ja mõjutada östrogeeni taset. Neid tuntakse endokriinsüsteemi kahjustajatena. Üldised kemikaalide allikad, mis võivad mõjutada östrogeeni taset, võivad hõlmata järgmist:

 • Plastid, mis sisaldavad BPA-d
 • Isikuhooldustooted, mis sisaldavad ftalaate

Östrogeeni domineerimise sümptomid

Östrogeeni domineerimist võib olla raske ühe konkreetse sümptomiga kindlaks määrata, kuid teil võib esineda mitmeid sümptomeid, sealhulgas:

 • Uimasus (brain fog)
 • Rindade tundlikkus
 • Kuiv nahk
 • Erektsioonihäired
 • Väsimus
 • Peavalud
 • Viljatus
 • Ebaregulaarsed menstruatsioonid
 • Liigeste probleemid/probleemid
 • Madal libiido
 • Vaginaalne kuivus
 • Kaalutõus (eriti alakehas, puusades, reites, rinnakoes)

Kuidas ma tean, kas mul on liiga palju östrogeeni?

Hea uudis on see, et östrogeeni domineerimist saab ravida ja sümptomeid saab parandada. Kui algpõhjus on tuvastatud ja östrogeenitaseme täpsema ülevaate saamiseks tehtud testid, on sümptomite kõrvaldamiseks ja östrogeeni optimaalsele tasemele tagasi viimiseks mitu võimalust. Östrogeeni domineerimise ravi võib hõlmata järgmist:

 • Hormoonide tasakaalustamatuse käsitlemine diindolüülmetaani (DIM), progesterooni ja muude hormoonide tasakaalustamiseks mõeldud ravimeetoditega.
 • Stressi vähendamine, hinnates aluseks olevaid stressoreid ja toetades neerupealisi.
 • Sooleprobleemide, nagu düsbioos, käsitlemine ja toetamine, mis võib mõjutada östrogeeni vooge.
 • Keha detoks-radade toetamine kaltsium-D-glükaraadi ja muude lisanditega, mis aitavad toetada maksa ja östrogeeni puhastamist.
 • Keskkonnatoksiinide, nagu BPA ja ftalaadid, kasutamise vältimine ja vähendamine.
 • Elustiili- ja toitumisharjumuste kindlakstegemine, mis võivad mõjutada kehakaalu ja soodustada liigse östrogeeni tootmist. Abiks võib olla ristõieliste köögiviljade ja põletikuvastaste toitude lisamine oma dieeti.
 • Regulaarse treeningu kaasamine optimaalse kehakaalu säilitamiseks.

Östrogeeni loomulikul teel tasakaalustamiseks võib abi olla bioidentsest progesterooni kreemist.

Östrogeeni domineerimise ravi: funktsionaalne meditsiin

Östrogeeni domineerimisel on palju põhjuseid ja sümptomeid ning östrogeenitaseme mõõtmine on suurepärane lähtepunkt, et teha kindlaks parim viis östrogeeni domineerimise ja selle põhjuste korrigeerimiseks. Östrogeeni taset saab mõõta veres, süljes ja uriinis; igaüks annab erineva ülevaate östrogeeni tasemest.

– Vereanalüüs on hea näitaja selle kohta, kui palju östrogeeni teie keha toodab. Enamik vereanalüüse mõõdab östrogeeni vormi, mida nimetatakse östradiooliks, kuid sõltuvalt teie sümptomitest võidakse hormoonide taseme hindamiseks testida ka östrooni ja östriooli.

– Sülje testimine mõõdab aktiivse östrogeeni kogust kudedes ja on abiks ka teiste hormoonide, näiteks progesterooni mõõtmisel. Sülg võimaldab ka mõõta hormoone teatud aja jooksul, näiteks menstruaaltsükli jooksul, et anda ülevaade mitmete hormoonide mustritest aja jooksul. Sülje testimine võib olla eriti kasulik stressihormoonide (nt kortisooli) hindamisel.

– Uriinianalüüs näitab, kui hästi teie keha östrogeeni lagundab, mis võib aidata kindlaks teha, kas teie kehas olevad östrogeenid on ohutud või potentsiaalselt kahjulikud. Vähiriskiga seotud suhe 2:16 on samuti väärtuslik mõõt, mis on saadud uriinianalüüsiga.

Nagu näete, on teie kehas östrogeeni sisalduse mõõtmiseks mitu võimalust.

13.05 koodiga HAPPYMONDAY kogu pood -20%

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!