Skip to main content

Artikkel on kirjutatud 31.07.2022 Brian Vaszili poolt. Autor on kirjutanud mitmeid raamatuid ja korraldanud koolitusi teemadel kuidas näha välja ja tunda end hästi ning elada kaua.

 

Kuigi te neid ei näe, on endokriinsüsteemi kahjustavad ained kõikjal teie ümber – need on palja silmaga nähtamatud, kuid on seotud tõsiste terviseprobleemidega, nagu rasvumine, reproduktiivhäired, arenguprobleemid ja vähk (kui nimetada mõnda).

Teadlikkus nendest kemikaalidest on viimase 20–25 aasta jooksul drastiliselt kasvanud. Kahjuks pole viimastest uuringutest saadud info väga positiivne. Tegelikult on problem suurem, kui suudetakse mõista.

Ehkki mõnede nende kemikaalide keelustamiseks on astutud mõned sammud, jääb igapäevastesse toodetesse endiselt sadu (ja võib-olla tuhandeid). Ennast ja oma perekonda paremini kaitsvate valikute tegemine jab suuresti tarbija enda teha.

Seda silmaspidades räägime siin rohkem sellest, mis on endokriinsüsteemi kahjustajad, kus need peituvad ja kuidas neid vältida.

Mis on endokriinsüsteemi kahjustajad?

Endokriinsüsteemi kahjustavateks kemikaalideks nimetatakse ka sisesekretsioonisüsteemi kahjustavaid kemikaale, mis on põhimõtteliselt kõik kemikaalid, mis häirivad endokriinsüsteemi loomulikku talitlust. Mõned neist on looduslikud, kuid tänapäeval on tekkinud suurim problem inimese loodud kemikaalidest.

See tõstatab veel ühe olulise küsimuse: mis on endokriinsüsteem?

Lühike vastus on, et see on süsteem, mis koosneb kõigist teie keha hormoonidest. Kuid see on veidi sügavam ja selle olulise süsteemi sügavam mõistmine näitab, miks häirijad on selline probleem.

Ülevaade endokriinsüsteemist

Teie endokriinsüsteem koosneb tehniliselt kõigist hormone tootvatest näärmetest, hormoonidest endist ning retseptoritest organites ja kudedes, mis reageerivad hormoonidele.

Enamik meist on tuttavad selliste hormoonidega nagu östrogeen ja testosteroon, kuid inimkeha toodab üle 50 erineva hormooni. Need osalevad teie kehas paljudes elutähtsates funktsioonides, sealhulgas kasvu, une, paljunemise ja veresuhkru kontrolli all hoidmises.

Inimkeha kaks peamist endokriinsetnäärmet on kilpnääre ja neerupealised.

Kilpnääre osaleb peamiselt ainevahetuses, samuti kasvus ja arengus. Kilpnäärme talitlushäiretel võivad olla tõsised tagajärjed, nagu kaalutõus, kaalulangus, väsimus ja depressioon. See võib mõjutada ka laste kasvu.

Neerupealised on väikesed näärmed, mis aitavad reguleerida teie immuunsüsteemi, stressireaktsiooni, vererõhku ja palju muud. Neerupealiste probleemid võivad põhjustada selliseid sümptomeid nagu äärmine väsimus, isutus jne.

Eelpool selgitatud aga on ainult jäämäe tipp. Endokriinsüsteem on seotud peaaegu kõigi teiste teie keha süsteemidega. Teie immuunsüsteem, närvisüsteem, reproduktiivsüsteem ja aju on kõik sellega seotud.

See annab aimu, kui kahjulikud võivad endokriinsüsteemi kahjustajad kogukehale olla.

Mida endokriinsüsteemi kahjustajad teevad? Kuidas siis endokriinsüsteemi kahjustavad kemikaalid töötavad?

Need võivad teie endokriinsüsteemi negatiivselt mõjutada mitmel viisil. Mõned kemikaalid jäljendavad looduslikke hormoone. See tähendab, et need võivad meelitada teie keha reageerima hormoonile, mida tegelikult pole. Selle tulemuseks võib olla ülereageerimine või teie keha sobimatu reageerimine.

Teised kemikaalid võivad teie endokriinsüsteemi stimuleerida või alla suruda, mis viib teie keha teatud hormoonide üle- või alatootmiseni.

Mõned kemikaalid blokeerivad isegi hormoonide retseptoreid. See tähendab, et isegi kui teie keha toodab õiges koguses konkreetset hormooni, ei saa see soovitud toime saavutamiseks retseptoriga seonduda.

Üks parimaid näiteid selle kohta, mida endokriinsüsteemi kahjustajad teie kehas võivad teha, on rasestumisvastased tabletid. Sel juhul on mõju tahtlik, kuid siiski kasutatakse hormoone, mida kehas ei toodeta, et “petta” keha teatud reaktsioonile (nt ovulatsiooni ärahoidmiseks).

Kahjuks ei ole kemikaalide mõju tahtlik. Veelgi hullem, tavaliselt ei tea inimene isegi, et see juhtub.

Kes on kõige enam ohustatud?

Igaühel on oht saada endokriinsüsteemi kahjustajatest mõjutatud. Nagu varsti saate teada, on neid kemikaale kõikjal ja neid on võimatu täielikul tvältida. Kõige haavatavamad on aga imikud ja arenevad lapsed.

Hormoonid on arenguks üliolulised, isegi enne lapse sündi. Neil on muuhulgas roll aju arengus ja kasvus. Lapse arenguaastatel endokriinsüsteemi häiretest tulenevad probleemid on tavaliselt palju vähem pöörduvad kui need, mis tekivad hiljem.

Hiljutised uuringud on näidanud, et sünnieelne kokkupuude endokriinsüsteemi kahjustavate kemikaalidega on väga tõsine probleem. Täpsemalt, uuringus leiti, et nende emade lastel, kelle süsteemides on kõrge endokriinsetehäirete tase (mõõdetuna esimesel trimestril), oli 7-aastaselt madalam IQ.

Täiskasvanute puhul oht muidugi ei kao. Endokriinsüsteemi kahjustavad kemikaalid võivad mõjutada paljunemist, kilpnäärme funktsiooni, ainevahetust, kehakaalu ja isegi südametervist. Neid on seostatud ka eriti rinna- ja eesnäärmevähiga.

Levinumad süüdlased

Üks kõige ohtlikumaid asju endokriinsüsteemi kahjustajate juures on see, et isegi väike kogus võib teha palju kahju.

Mida rohkem mürgist kemikaali teie süsteemis on, seda suurem on selle mõju. Kahjuks näitavad uuringud, et isegi väike kokkupuude endokriinsüsteemi kahjustavate kemikaalidega võiba valdada suurt mõju tervisele.

Ja kuigi potentsiaalseid häirijaid on ringluses üle tuhande, on keskkonna töörühm (EWG) koostanud nimekirja 12 peamisest, mida vältida. See nimekiri peaks aitama teil keskenduda kõige tavalisematele hormoonide häirijatele, et neid oma elus ja keskkonnas vältida.

12 levinuimat endokriinsüsteemi kahjustajat, mida tuleb vältida

#1 – BPA

BPA endokriinsüsteemi häirijad

Bisfenool A lühend, BPA on kemikaal, mida kasutatakse mitut tüüpi plastid valmistamiseks. BPA plastikut on laialdaselt kasutatud nii toidu säilitamiseks kui ka ostutsekkide jaoks.

BPA problem seisneb selles, et see võib teie kehas jäljendada hormooni – östrogeen. Pikaajalist kokkupuudet on seostatud erinevate endokriinsete häiretega. Samuti võib see suurendada rinnavähi, eesnäärmevähi, PCOS-I või II tüüpi diabeedi tekkeriski.

Uuringute tõttu kasutatakse nüüd BPA asendajaid. Probleem on selles, et mõned, nagu BPF, näitavad võrdset või suuremat toksilisuse taset.

Vältige seda: otsige BPA-vabu tooteid või, mis veelgi parem, vältige plastikut nii palju kui võimalik. Eriti vältige plastmassi, millel on silt PC või #7. BPA peidab end ka toidupurkide vooderdis, seega olgevalvel.

#2 – Dioksiin

Dioksiinid on kemikaalid, mis tekivad paljude erinevate tööstuslike protsesside käigus. Endokriinsüsteemi kahjustajatena on neid seostatud paljude terviseprobleemidega, sealhulgas viljatuse, arenguprobleemide, immuunprobleemide ja vähiga.

Dioksiinid on ka naiste menstruaalhügieeni toodete tootmises tekkivad kõrvalained, tulenedes klooriga valgendamisest, mis annab ühekordsetele tampoonidele ja sidemetele nende laitmatu valge väljanägemise. Selle vältimiseks kasuta menstruaalanumat või lekkekindlat aluspesu.

Üks suurimaid probleeme dioksiinidega on nende pikaealisus. Kuigi heitkoguseid on vähendatud, on nende kogunemine kestnud aastaid, peamiselt toiduahelas.

Vältige seda: Te ei saa dioksiine täielikult vältida. Kuid kuna need kogunevad toiduahelasse, on nende kogus loomsetes toodetes tavaliselt kõige suurem. Abiks võib olla rohkema taimse toidu söömine.

# 3 – Atrasiin

Atrasiin on herbitsiid, mida kasutatakse kõige sagedamini maisipõldudel. See on ka üks joogivees kõige sagedamini leitudt oksiine.

Atrasiin on teadaolevalt peamine hormoonide häirija. See avastati esmakordselt siis, kui kemikaaliga kokkupuutunud isaskonnad muutusid tegelikult emasteks konnadeks. See on kindlasti üks kemikaal, mida te ei soovi oma süsteemi!

Vältige seda: Atrasiin saastab kõige sagedamini vett. Laske oma joogivett selle (ja muude kemikaalide) suhtes testida. Vajadusel kasutage veefiltrit, mis eemaldab spetsiaalselt atrasiini.

Vett on võimalik filtreerida ka ilma suurema installeerimiseta.

# 4 –Ftalaadid

Ftalaate leidub mitut tüüpi plastides, kuid need on levinud toksiinid ka kosmeetika toodetes. Need muudavad kosmeetika pehmemaks ja aitavad neil kauem nahal püsida. Te ei pruugi neid alati etiketil näha, kuna need võivad peituda laia mõiste “lõhn” all.

Ftalaadid võivad olla tervisele väga mürgised. Teadaolevalt põhjustavad need hormoonide häireid ja seemnerakkude hävinemist.

Kokkupuude võib põhjustada viljakusprobleeme ja suurendada raseduse katkemise ohtu.

Vältige seda: Parim viis ftalaate kosmeetikatoodetes vältida on otsida neid, mis on tegelikult märgistatud “ftalaadivabad”. Hoidke eemal kõigest, millel on lihtsalt “lõhnaaine”, sest see võib peita palju kemikaale. Samuti vältige plastikust toidukarpide, kilepakendi ja mis tahes plastist, millel on silt nr 3, kasutamist. Veel tasub tähelepanu pöörata sportimisvahenditele. Näiteks võivad naftapõhised joogamatid sisaldada ftalaate. Soovitatav on nende asemel kasutada naturaalsest kautšukist matti.

Meil on Eestis suurepärane kodumaise kosmeetika väiketootja Maiwistik, kes ei kasuta oma toodetes kemikaale.

# 5 – Perkloraat

Perkloraati toodetakse peamiselt raketikütuse keemilise kõrvalsaadusena. Isegi kui te pole viimasel ajal rakettide läheduses olnud, on sellest kemikaalist saanud toidus ja joogivees laialt levinud saasteaine.

Perkloraatide kui sise sekretsioonisüsteemi kahjustajate peamine oht seisneb selles, et need võivad häirida kilpnäärmetalitlust. Need konkureerivad teie kehas joodiga ja takistavad teie kilpnäärmel saada piisavalt seda väga vajalikku toitainet.

Vältige seda: Perkloraadi vältimine toidus on peaaegu võimatu, kuid võite lasta oma vet selle suhtes testida. Kui seda leidub teie vees, võite paigaldada pöördosmoosi veefiltri sarnase asja. Perkloraadi mõju eirab ka hea koguse joodi tagamine.

# 6 – Tuleaeglustid

Tõenäoliselt pole leegiaeglustid ohtlike kemikaalide allikana ootuspärased. Kuid kemikaale, mida nimetatakse polübroomitud difenüüleetriteks (PBDE), leidub tavaliselt tuleaeglustites.

PBDE-d on väga püsivad ja võivad jäljendada kilpnäärmehormoone. Neid on leitud naiste rinnapiimast üle kogu maailma, kõige suurem kogus Põhja-Ameerikas. Need kemikaalid on sattunud isegi jääkarude kehadesse!

PBDE-de kõige olulisem mõju on IQ alandamine koos teiste neurotoksiliste mõjudega.

Vältige seda: PBDE-sid on võimatu täielikult vältida. Võite kasutada HEPA-filtriga vaakumit, et vähendada toksiine, mis võivad teie kodus juba esineda. Võite otsida ka mööblit (eriti diivaneid), mis ei sisalda leegiaeglustavaid materjale.

# 7 – Plii

Plii võib avaldada kahjulikku mõju kogu teie kehale. See on ka üks peamisi endokriinsüsteemi kahjustajaid ja on eriti kahjulik lastele.

Kokkupuude pliiga võib avaldada toksilist mõju teie närvisüsteemile ja reproduktiivsüsteemile. See võib põhjustada raseduse katkemist, ärevust, depressiooni, kõrget vererõhku ja närvisüsteemi häireid. Krooniline kokkupuude võib häirida stressiga seotud hormoone.

Vältig eseda: eemaldage ettevaatlikult kõik vanad pliivärvid, eriti kui see mureneb. Plii võib sattuda ka joogivette, seega laske seda vajadusel testida ja filtreerida.

# 8 – Arseen

Arseenimürgitus kõlab nagu midagi, mis juhtuks mõrvamüsteeriumis. Kuid see on raskemetall, mis võib saastada vett ja teatud toite.

Tõenäoliselt e ipuutu te kokku tasemetega, mis teid tapaksid, kuid väikesed kogused võivad põhjustada mituttüüpi vähki. Arseen on ka hormoonide häirija ja võib häirida teie kilpnäärme ja glükokortikoidide süsteemi. Glükokortikoidi süsteemi häirimine võib põhjustada kehakaalu muutusi, insuliini resistentsust ja paljusid muid probleeme.

Vältige seda: vesi ja riis on kaks kõige tõenäolisemat kohta arseeni leidmiseks. Testige ja filtreerige oma vett ning loputage riisi enne keetmist hästi.

# 9 – Elavhõbe

Elavhõbe on teine ​​raskemetall ja kõrgel kohal endokriinsüsteemi kahjustajate nimekirjas. Kuigi see esineb looduslikult, koguneb see õhku ja ookeani, enamasti söe põletamise teel.

Teadaolevalt seostub elavhõbe spetsiifilise hormooniga, mis aitab reguleerida ovulatsiooni ja menstruatsiooni. See võib mõjutada ka teie kilpnääret ja neerupealisi ning on raseduse ajal eriti ohtlik kemikaal. Seda seetõttu, et elavhõbe võib koguneda loote ajusse, põhjustades neuroloogilisi probleeme.

Vältige seda: elavhõbedat leidub kõige sagedamini saastunud mereandides. Loodusest püütud lõhe on sageli parim valik. Naised võivad raseduse ajal mereande täielikult vältida.

#10 – Perfluoritudkemikaalid

Perfluoritudkemikaalid (PFC-d) võivad põhjustada suuri hormoonprobleeme. Neid leidub peamiselt mittekleepuvates esemetes: kööginõud, popkornikottide sisemus, kiirtoidunõud jne. Neid võib leida ka mõnest vee- või plekkikindlast materjalist.

Üks konkreetne PFC, mida nimetatakse PFOA-ks, võib olla eriti  kahjulik. Seda on seostatud vähi, sperma kvaliteedilanguse ja kilpnäärme haigustega. Samuti ei lagune PFOA kunagi keskkonnas.

Vältige seda: hoidke mittekleepuvatest kööginõudest (ja mikrolaineahjus popkornist) eemal. Vältige mööbli ja/või vaipade plekikindlate töötluste kasutamist.

#11- Organofosfaadid

Organofosfaadid töötasid algselt välja natsid keemiliseks sõjaks. Neid ei kasutatud kunagi sel eesmärgil, kuid lõpuks kasutati neid paljude erinevate pestitsiidide loomiseks.

Pole üllatav, et need orgaanilised fosfaatpestsiidid võivad avaldada palju negatiivset mõju inimeste tervisele ja toimida sisesekretsioonisüsteemi kahjustajatena. Need võivad muuhulgas mõjutada aju arengut ja viljakust.

Vältige seda: orgaanilised fosfaatpestitsiidid jäävad tavapõllumajanduses kõige sagedamini kasutatavateks. Osta ja söö mahepõllumajanduslikku, kui vähegiv õimalik.

# 12 – Glükooleetrid

Glükooleetrid on tavapärane lahusti. Neid kasutatakse kõige  sagedamini värvides, pidurivedelikus, puhastusvahendites ja kosmeetikas.

Glükooleetritega kokku puutunud lapsed saavad tõenäolisemalt astmat ja allergiaid. Need on seotud ka munandite kahjustuste, viljatuse ja sünnidefektidega.

Vältige seda: kasutage looduslikke ja mittetoksilisi puhastusvahendeid ning vältige selliseid koostisosi nagu 2-butoksüetanool (EGBE) ja metoksüdiglükool (DEGME).

Endokriinsüsteemi kahjustajate eemaldamine oma elust

Nüüdseks peaks olema väga selge, kui mürgised on sisesekretsioonisüsteemi kahjustajad. Sulle võib tunduda, et nende eest on võimatu põgeneda – ja sul on õigus. Kuid see ei tähenda, et poleks võimalik oma kokkupuudet oluliselt vähendada.

Paljude nende kemikaalide eemaldamiseks oma elust on neli peamist viisi:

Vältige plastikut, vältige plastikut, vältige plastikut – pole ühtegi plastikut, mis on osutunud meie tervisele kasulikuks või isegi neutraalseks. Valige võimalikult palju klaasi ja muid materjale, eriti toidusäilitamisel.

Söö puhtamalt – orgaaniline, taimne ja minimaalselt töödeldu kasutamine on enamasti parim valik hormoonide häirijate vältimiseks.

Testige ja filtreerige oma vett – joogivees sisalduvad toksiinid on ühed peamistest hormoonidehäireid põhjustavatest kemikaalidest. Laske oma vet testida ja vajadusel uurige filtreerimissüsteeme.

Mõelge umber ilu- ja nahahooldustooted – see, mida te oma nahale kannate, võib teid mõjutada sama palju kui see, mida oma kehale paned. Mürgiste kemikaalide vältimiseks olge täiesti loomulik.

Allikas: The art of anti-aging

11.03 koodiga SULA kogu pood -20%

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!