Skip to main content

Euroopa Ravimiamet avaldas 12. oktoobril 2013. aastal: «Kombineeritud rasestumisvastaste pillide eelised on endiselt suuremad kui riskid». Seda teadet levitati meedias laialt.
Euroopa Ravimiamet jätkab 3. ja 4. generatsiooni antibeebipillide soovitamist, kinnitades heakskiitu Diane-35 turul hoidmise suhtes, mida kirjutatakse tihti välja rasestumisvastase vahendina teismelistele, kuna see aitab aknet kontrolli all hoida. Need ravimid tõstavad aga sellest hoolimata tugevalt kopsuemboolia, rinna- ja emakavähi ohtu.

Miks naiste tervis ohtu seada?

Tavaliste ravimite puhul, mis on mõeldud ravimaks mõnda terviseprobleemi, võrdub kasu/riskitegur võimalusega terveneda võrreldes riskiga soovimatute kõrvalnähtude suhtes. Näiteks, kui üks ravim võib leevendada artroosi 50% ja tal on 10% risk tekitada peavalu, siis leiaksime me ju, et kasutegur on positiivne.

Euroopa Ravimiameti roll on selles osas rahvast teavitada. Kõik võivad siis valida oma ravimid, sõltumata ainult ravimitootja arvamusest või ravimitele antud infost. Pillid ei ole aga nagu teised ravimid. Nende eesmärk on vältida rasedust. Seega ei ole asi haiguse ravimises. See on igaühe isiklik valik, mis sõltub inimese elu korraldamise soovist.

Samas võib Euroopa Ravimiameti seisukohta tõlgendada nii: «Võrreldes mugavusega elada oma partneriga aktiivset suguelu ja mitte saada last, tasub kopsuembooliasse või vähki suremise risk ennast ära.»

Samuti on leitud, et rasestumisvastase vahendi ning rinnavähi vahel on selge seos. Lisaks pärsivad pillid tihti libiidot – võtad pille, et sul oleks muretu seks, aga lõpptulemusena ei tahagi sa enam seksida!

Mismoodi sellest aru saada? Kas Euroopa bürokraatide roll on see otsus naiste eest ära teha? Selliselt tuleb välja, et Euroopa Ravimiameti seisukohavõtt on poliitiline ja mitte teaduslik.

Prantsuse Ravimiameti 2013. aasta statistikast tuli välja, et pärast Diane-35 skandaali langes pillide müük 52,4% võrreldes eelneva aastaga. Tähendab – oht oli silmapiiril ja tuli ilmtingimata veenda naisi oma oste jätkama!

Sellegipoolest on esimese ja neljanda generatsiooni pillide vastunäidustused juba üle 20 aasta teada. Võibolla olete kuulnud ühe noore naise õnnetusest, kes jäi invaliidiks pärast 3. generatsiooni antibeebipillidest tekkinud insulti. Suurbritannia Terviseamet oli nende pillide trombiohu riskist avalikkust teavitanud juba 1995. aastal.

  • Maailma Tervishoiuorganisatsiooni Rahvusvahelise Vähiuurimise Agentuur (IARC) peab antibeebipille vähki tekitavateks.
  • USA Rahvusvaheline vähi vastu võitlemise instituut kinnitab, et pillid tõstavad rinnavähi, emakakaelavähi ja maksavähi ohtu.
  • avaldatud uuringus, kus osales 1,6 miljonit naist ja mis avaldati New-England Journal of Medicine-is, tõestati, et olenemata pillide tüübist tõstavad nad isuldi ja infarkti ohtu.

Kui Ravimiamet vaataks asju teadusliku pilguga, siis ütleks ta: ettevaatust, kompsuemboolia või vähirisk ühte või teist pilli võttes on null, väga väike, märkimisväärne või X%. On igaühe enda otsustada, kas võtta see risk.

Rahvast võiks informeerida ka teiste rasedusest hoidumise meetodite kohta, mis võivad olla sama efektiivsed, praktilisemad, odavamad ja väiksema terviseriskiga.

Loe lähemalt pillide mõjust tsüklile.

Allikas: Santé Nature Innovation

13.05 koodiga HAPPYMONDAY kogu pood -20%

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!