Skip to main content

Millest tuleneb juuksekadu?

Juustekadu on tavapärane sümptom ning võib mõnikord tuleneda probleemist naissuguhormoonidega, kuid sel võib olla ka teisi põhjusi, kaasa arvatud: 

Jah, see nimekiri on pikk, kuid Sinu ainuke ravivõimalus on põhjus(ed) välja selgitada ning neid ravida. Näiteks kui Sul esineb rauavaegus, siis võta rauda toidulisandina. Kui Sul on polütsüstiliste munasarjade sündroom, siis ravi seda. 

Kui arutled oma juustekao põhjuse üle, pea meeles, et juustekadu järgneb kindlale põhjustajale umbes kolme kuu pärast. Oma patsientidega joonistasime ajajoone, et näha mis toimub. Vaata „Ajavahe” lõiku allpool. 

Olenevalt juustekao põhjusest ja tüübist diagnoosib Sinu arst, kas tegu on kroonilise juuste puhkefaasi ehk telogen effluvium või androgeense alopeetsia või nende kahe kombinatsiooniga. American Hair Loss Associationi definitsiooni kohaselt on varajases etapis androgeenne alopeetsia ajutine suurenenud juuste väljalangemine ehk telogen effluvium. 

Telogen effluvium ehk pikenenud puhkefaas tähendab juuste kaotust mingil kindlal põhjusel. See miski on üks ülalmainitud asjaoludest, nagu näiteks sünnitusjärgne periood, stress, haigus, dieet või hormonaalsest rasestumisvastasest vahendist loobumine. See miski võib olla kokkupuude androgeenide või meessuguhormoonidega. Sellisel juhul areneb pikenenud puhkefaas androgeenseks alopeetsiaks. 

Androgeenne alopeetsia

Androgeenne alopeetsia on progresseeruv juustekadu, mida põhjustavad meessuguhormoonid või tundlikkus meesuguhormoonidele. See põhjustab karvafolliikulite harvenemist ning väiksemaks ja õhemaks muutumist. See erineb lühiajalisest juustekaost, mille põhjuseks on kilpnäärmehaigus või rauavaegus.

Meestüüpi juustekao välispidine ravi

Rosmariin blokeerib 5-alfa reduktaasi: see on ensüüm, mis muudab testosterooni dihüdrotestosterooniks (DHT). Sega neli tilka rosmariini eeterlikku õli ühe supilusikatäie baasõliga (näiteks jojobaõli). Masseeri õrnalt peanahka 30 minutit enne juuste pesemist. Kasuta kolm korda nädalas. 

Melatoniin vähendab oksüdatsiivset stressi juuksekarva folliikulis ning aitab kaasa juuksekasvule. Määri juustesse 0,1% lahust üks kord päevas enne magamaminekut.

Isegi parima ravi korral võib androgeense alopeetsia paranemine võtta kuid või isegi aastaid. Juustekadu on murettekitav seisund, sest selle ravi võtab pikka aega ning tavapärane ravi pole kuigi tõhus.

Tavapärane ravi juustekao puhul

Hormonaalne rasestumisvastane vahend

Madala androgeeniindeksiga progestiinidest võib teoorias androgeense alopeetsia puhul abi olla, sest need blokeerivad androgeene. Kahjuks näitab kogemus, et see ei tööta väga hästi, kuna need pärsivad ilmselt ka progesterooni. Pea meeles, et progesteroon mõjub juuste tervisele suurepäraselt.

Spironolaktoon

Tegemist on androgeene alla suruva ravimiga, mida kasutatakse polütsüstiliste munasarjade sündroomi ravil. See on peaaegu sama ravim, mis progestiin drospirenoon, mida kasutatakse hormoonpillides. Dr Lara Brideni kogemuse järgi võib selle ravimi kasutamise lõpetamine põhjustada veelgi suuremat juustekadu.

Minoksidiil

See on vererõhuravim, mis on leidnud kõrvalkasutust parandamaks vere voolu juuksekarva folliikulitesse, kui seda välispidiselt kasutada. Paradoksaalselt on selle üheks kõrvalnähuks juustekadu.

juustekadu

Loodusravi juustekao puhul

Ainuke viis juustekadu ravida on välja selgitada põhjuseks olev seisund ning keskenduda selle ravile. 

Teame, et see võib näida võimatuna, seega panime kirja kaheksa lihtsat küsimust:

Kas põhjus on Sinu ravimis?

Juuste väljalangemist põhjustavad paljud ravimid, nagu näiteks antibiootikumid, seentevastased- ja akneravimid, antidepressandid ning hormonaalsed rasestumisvastased vahendid. Pea meeles, et juustekadu võis alata ka kolm kuud pärast ravimiga alustamist. Räägi oma arstiga alternatiividest.

Kas Sa sööd piisavalt?

Sinu juuksed peavad saama mitmekülgset toitu, kaasa arvatud makro- ja mikrotoitained. Oled juustekao riskigrupis, kui järgid vegan- või madala süsivesikusisaldusega dieeti.

Kas asi võib olla Sinu kilpnäärmes?

Juustekadu võivad põhjustada nii kilpnäärme ala- kui ületalitlus. Pea meeles, et võib-olla ei ole Sulle veel kilpnäärmehaiguse diagnoosi pandud.

Loe lähemalt kilpnäärme tervise ja selle probleemide loodusliku ravi kohta.

Kas Sul toimub ovulatsioon?

Sinu juustele meeldib östrogeen ja progesteroon ning ainuke viis neid hormoone toota on igakuise ovulatsiooni toimumisega, seega läbi loomuliku ja korras menstruaaltsükli. Sinu menstruaaltsükkel on Sinu tervise näitaja. Sinu juuksed näitavad seda veelgi suuremal määral.

Kas Sul on tsingipuudus?

Tsink mõjub juuste tervisele suurepäraselt, kuna see aitab kaasa ovulatsioonile, vähendab põletikku ning blokeerib androgeene. See stimuleerib ka juustekasvu. Tüüpilised tsingipuuduse põhjused on taimetoitlus ning hormonaalsed rasestumisvastased vahendid.

Kas vajad rohkem rauda?

Juuksed vajavad rauda. Seega, mis iganes põhjus Sinu juustekaol ka ei oleks, on Sul vaja piisavalt rauda, et sellest paraneda. Lase teha seerumi ferritiini analüüs, mis peaks olema vähemalt 50 ng/ml. Kui see on alla 50, siis kaalu toidulisandi manustamist, 25 mg näiteks raudbiglütsinaadina.

Kas Sul on polütsüstiliste munasarjade sündroom?

Kas Sul on androgeeni liia seisund nimega polütsüstiliste munasarjade sündroom? Kas oled kindel? Pea meeles, et polütsüstiliste munasarjade sündroomi ei saa diagnoosida ega välistada ultraheliga. Kui Sul on polütsüstiliste munasarjade sündroom, siis peaksid määrama oma polütsüstiliste munasarjade sündroomi tüübi ja ravima selle tekitajat. Kaalu ka antiandrogeense toidulisandi võtmist nagu diindolüülmetaan (DIM). Võid kasutada ka välispidist ravi nagu rosmariin, millel on lokaalne antiandrogeenne mõju, või melatoniin, mis leevendab põletikku.

Loe lähemalt polütsüstiliste munasarjade sündroomi kohta.

Kas põed kroonilist põletikku?

Krooniline põletik muudab karvafolliikulid androgeenide suhtes eriti tundlikuks ning see on põhjus, miks see võib suurendada ülitundlikkust androgeenile ning halvendada androgeenset alopeetsiat. Põletik on oluline tegur, kui kannatad kroonilise dermatiidi või peanaha ärrituse all. Ravi kujutab endast põletikuliste toitude vältimist ning seedeprobleemide lahendamist. Võid kaaluda ka rosmariini kasutamist välispidiselt.

Paremate päevade käsiraamat

Kanada loodusravi arst Dr. Lara Briden-i raamat Paremate päevade käsiraamat on revolutsiooniline teos, mis koondab endasse tänaseks teadusuuringutega tõestatud faktid rasestumisvastaste vahendite tegelikest mõjudest naise organismile – aspektid, millele arstid üldjuhul tähelepanu ei juhi; käsitleb erinevaid kaasaegseid tsüklihäireid ning pakub välja variante, kuidas oma keha ravimivabalt tasakaalustada ehk tsüklit reguleerida. Tutvu raamatuga lähemalt siit.

13.05 koodiga HAPPYMONDAY kogu pood -20%

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!