Kuidas arstid reageerivad, kui teatad neile, et soovid kasutada viljakusmonitori või viljakusteadlikkuse meetodit ja kuidas sa võiksid neile oma valikut selgitada?

Kui oled otsustanud rasestumisvastaste pillide kasutamisest loobuda või lasta oma emakasise vahendi eemaldada, oled piisavalt uurinud alternatiive raseduse vältimiseks ja avastanud loomuliku pereplaneerimise meetodi, tuleb sul ilmselt ükskord sellest ka oma günekoloogiga rääkida.

Kui oled otsustanud paluda oma üsasisese vahendi eemaldada; kui oled kasutanud antibeebipille või muud hormonaalset vahendit ja keeldud sellest järgmisel korral, kui arst soovib sulle seda välja kirjutada, võib sinu arst soovida teada, miks sa ei taha enam oma harjumuspärast vahendit kasutada. Samuti võivad nad tahta teada, mida sa tulevikus raseduse vältimiseks kasutada plaanid. Paljud naised, kes selle läbi on teinud, on andud tagasisidet, et see vestlus võib osutuda küllalti väljakutsuvaks, liiatigi kui sul esineb kõrvalnähte ja sa ei tunne ennast sellel perioodil just kõige paremini.

Loomulikult oskavad mõned arstid oma patsientide otsuseid toetada, eriti kui nende otsuste suhtes on tehtud korralikku eeltööd. Sel juhul võib arst olla avatud, uudishimulik, kaastundlik ja ta võib loomulikust meetodist isegi teada. Sellegipoolest on olemas ka arste, kelle reaktsioon võib olla teistsugune, kuna ilmselt on nende programm meditsiinikoolis õppides põhinenud ainult hormonaalsetel vahenditel. On võimalik, et sinu arst ei kiida heaks hormoonivaba rasestumisvastast vahendit ja tsükli ülesmärkimist. Ta võib proovida sind veenda ka mõne teise hormonaalse meetodi – rõngas, süst või implantaat – kasuks otsustama. Arst võib ka teha ettepaneku, et kasutaksid oma olemasolevat vahendit veel paar kuud.

Kui oled vastu võtnud otsuse hakata kasutama loomulikku meetodit ja viljakusmonitori siis üldjuhul oled seda teinud sellepärast, et oled väsinud kõrvalmõjudest, mida hormonaalsed rasestumisvastased vahendid tekitavad ja sa ei ole selle variandiga rahul. Sa tead, mis on sulle õige ja oled täiesti valmis tegema oma elus muutuse.

Millised on siis need küsimused ja takerdumised, mis sul arsti juures ette tulla võivad ja kuidas võiksid neile reageerida? Vaatame mõnda varianti, kuidas see vestlus võiks areneda.

Reaktsioon: Kas sooviksid proovida teist, efektiivsemat meetodit? Näiteks implantaat, süstid, nuvaring või spiraal? Nendel vahenditel on vähem kõrvalnähte, madalamad hormoonitasemed ja teistugusesed koostisained.

Vastus: Ei. Mulle aitab hormonaalsetest rasestumisvastastest vahenditest. Sünteetilised hormoonid on sünteetilised hormoonid ja mul on nendega piisavalt kogemust, et mõista, mida nad mu kehaga teevad ja kuidas nad mind ennast tundma panevad. Mõistan, et teised pillid või vahendid võivad olla erinevad, aga lõppude lõpuks on neil kõigil mingid kõrvalmõjud ja ma olen väsinud neid enda peal katsetamast. Tean nüüd, et ma ei pea neid kasutama ja võin selle asemel kasutada loomuliku pereplaneerimise meetodit, millel puuduvad kõrvalmõjud – tunnen tõesti vabanemist sellest, et ma ei pea enam mingeid hormoone oma kehasse lubama ega oma tervisega mängima.

Või: Emakasisesed vahendid minu puhul ei tööta. Isegi kui see on madala hormoonisisaldusega või hormoonivaba, esinesid mul ikkagi kõrvalnähud. Arvasin, et see võiks olla minu jaoks lahendus, aga sain aru, et seda see siiski ei ole. Kindlasti sobib ta paljudele teie patsientidele, aga mina ei tunne ennast seda kasutades hästi, seega ei soovi ma jätkata. Palun toetage mind minu otsuses, kuna mõtlen seda tõsiselt ja vajan ning hindan teie toetust.

Reaktsioon: Kas soovite varsti beebit? Kas rasedus ei oleks teie jaoks katastroof?

Vastus: Ei, nagu ma ütlesin, ei ole ma beebi jaoks veel niipea valmis. Loomuliku pereplaneerimise meetod võib olla sama efektiivne kui pillid, kui jälgida oma keha märke – basaaltemperatuur, emakakaelalima konsistents, emakakaela positsioon. Mõistan, et tavameditsiinis räägitakse tsükli ülesmärkimisest ainult siis, kui naine soovib rasestuda ja kasutatakse kalendermeetodi või rütmimeetodi mõistet, samuti eeldatakse, et kõigil naistel on 28-päevane tsükkel ja ovulatsioon toimub 14. päeval. Kui aga oma viljakusstaatust puudutavat infot igapäevaselt salvestada, siis võib tänu sellele infole suurema tõenäosusega rasedaks jääda (kui see on eesmärk) kuid SAMUTI rasedust vältida. Saab välja tuua päevad, mil oled kõige viljastumisvõimelisem ning päevad, mil sa ei saa rasedaks jääda – põhimõte on sama. Oma viljastumisvõimelistel päevadel ma kas hoidun suguühtest või kasutan barjäärimeetodit nagu kondoom. Olen valinud loomuliku meetodi kasutades Daysy viljakuskalkulaatorit, mille kindlus on 99,3% ja mis toetub viljakusstaatuse väljaarvutamisel basaaltemperatuurile.

Reaktsioon: Ma kahtlen, et mitu nädalat seksist hoidumine oleks reaalne ja kondoom ei ole kõige efektiivsem.

Vastus: Ma hoidun suguühtest oma viljakusvõimelistel päevadel, mida on minu puhul ühes kuus umbes 9. On ka muid viise, kuidas üks paar võib ilma klassikalise suguühteta omavahel intiimsust nautida. Olen kõige selle uue suhtes põnevil. Võin kasutada kondoomi ning lisaks veel spermitsiidi. Kui kondoom peaks siiski katki minema, siis tean, et pean kiirelt tegutsema, et olla kindel, et ma ei jää rasedaks. Saan vastavalt teha teadliku otsuse.

Reaktsioon: Kas teate, et kui lõpetate hormonaalse vahendi kasutamise, siis võivad akne, vererohked menstruatsioonid, krambid ja veepeetus ehk põhjused, miks te antibeebipille võtma hakkasite, tagasi tulla?

Vastus: Mõistan, et mõned nendest sümptomitest võivad alguses tagasi tulla, kuna pillid ei ravinud neid (vastupidiselt sellele, mida mulle öeldi). Pillid ainult maskeerisid sümptomeid. On palju positiivseid külgi, mida ootan ärevusega nagu täielik vabanemine kõrvalmõjude sümptomitest; seksiisu tagasitulemine; oma partneri ja maailma parem tunnetamine; rohkema energia tundmine; loovuse avaldumine, oma emotsioonide ja võimekuse tunnetamine vastavalt oma tsüklile ja tugevam kompimise, lõhna- ja maitsemeel. Loomulikult ka pikaajalised soodsad mõjud minu luustiku, südame ja rindade tervisele. Lisaks saaksin oma tsükli andmed teile saata e-maili teel. Need andmed aitavad arstil diagnoosida võimalikke tervisemuresid, nagu näiteks kilpnäärme probleemid, kiiremini kui vereproovid. Tean ka, et on alternatiivseid võimalusi ravimaks krampe ja vererohkeid menstruatsioone ning tasakaalustatud ja teadliku toitumisega saab juba iseenesest palju muuta.

Reaktsioon: See kõlab suure tööna. Kas teil tõesti on aega, et teha kõike, mida see meetod nõuab? Ma kardan, et te ei suuda olla piisavalt järjekindel.

Vastus: Ma tean, et mul on pidevalt kiire. Mul on intensiivne töögraafik, aga ma võtsin selle aja, et enda jaoks viljakusteadlikkuse meetodit uurida. Andsin endale aru, et basaaltemperatuuri üles märkimine võib võtta aega ja olla tüütu, seega valisin Daysy viljakusmonitori. Mõõtmine võtab 30 sekundit päevas ja monitor näitab mulle mu viljakusstaatuse terveks päevaks. Kuigi temperatuuri võib samamoodi mõõta tavalise digitaalse kraadiklaasiga ja selle siis üles märkida, ei usu ma, et suudaksin seda tehes järjekindel olla. Nagu on olemas erinevaid antibeebipille, leidub ka palju erinevaid viljakusteadlikkuse meetodi abivahendeid. Kuna olen harjunud hormonaalsete ja emakasiseste vahenditega, usaldan ma ka sertifitseeritud meditsiinilist seadet nagu Daysy, mis võimaldab mul turvaliselt oma keha tundma õppides viljakusteadslikkuse meetodit praktiseerida.